Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Svatý Jan Nepomucký opět chrání svou část starého Jablonce, v Lukášově zpřístupní Háj hrdinů  

19. 10. 2019 | 12:05

Socha svatého Jana Nepomuckého stojí na křižovatce ulic Sokolí, Malá a Jánská v Jablonci nad Nisou už od roku 1752. K jejímu celkovému zrestaurování došlo vloni a v pondělí 14. října 2019 jí za účasti zástupců města i veřejnosti slavnostně požehnal římskokatolický kaplan.  Oprava sochy a jejího bezprostředního okolí si vyžádala 378 tisíc korun, dotace z Ministerstva kultury činila 56 tisíc, zbytek byl uhrazen z městského rozpočtu.

Nepomucký Sokolí
Foto: SMJ

„Sloup se svatým Janem z Nepomuku v barokním stylu nechal na kraji svých pozemků postavit sedlák a švec Josef Johannes Seidl v roce 1752, socha sama ale může být mnohem starší,“ uvažuje vlastivědný badatel a tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.  Socha později připadla k domu v těsném sousedství a po druhé světové válce byla prohlášena kulturní památkou. Zub času se na ní ale podepsal, a ještě před pár lety vězela v zahradě zarostlá křovím až po ramena, svatozář s pěti zlatými hvězdami, tolik typickými pro Jany z Nepomuku, strženou kolem krku. Opravu celého sloupu a zvelebení jejího bezprostředního okolí si vzali za své, jako už mnohokrát před tím, pracovníci magistrátu v Jablonci, který také její opravu z velké části zafinancoval. Aby to bylo možné, s laskavým souhlasem majitelky domu, na jehož pozemku Jan Nepomucký stál, muselo nejprve dojít k převodu památky do majetku města. Jablonec se díky této transakci stal zase o kousek krásnější.

Půvabné je, že původní vlastník pozemků a původce sloupu se svatým Janem Nepomuckým Josef Seidl je přímým předkem jabloneckého patriota, fotografa a nositele ceny města Pro Meritis Siegfrieda Weisse, který se požehnání osobně účastnil a vyjádřil veliké potěšení. Navíc kouzlem nechtěného se stalo, že k požehnání došlo přímo v den jeho 86. narozenin. Siegfried Weiss se svou rodinou dodnes bydlí v jednom ze Seidlových domů téměř na dohled svatého Jana.

 

Háj hrdinů a památník první světové války v Lukášově

Slavnostním požehnáním se opravené drobné památky, jako jsou křížky, kapličky a sochy vítají v Jablonci nad Nisou už tradičně. Ve středu 30. října se veřejnosti poprvé oficiálně představí Háj hrdinů, místo se zajímavou historií v lese nad Domovem důchodců v Jabloneckých Pasekách, prošel zásadní obnovou v uplynulých letech. Slavnostní akt začne v půl čtvrté odpoledne.

V pondělí 11. listopadu, na Den veteránů, dojde v Lukášově, na někdejší návsi, kde je dnes malé prostranství a otočka autobusu, ke slavnostnímu odhalení znovuobnoveného památníku obětí první světové války v Lukášově. Slavnostní akt, při němž bude zasazena lípa, začne v 15 hodin.

JN/Jana Matěchová