Těhotné a kojící ženy by se o očkování měly poradit se svým lékařem

08. 06. 2021 | 18:32

K očkování proti nemoci covid-19 se mohou hlásit už i osoby 16 let. Takto mladé zájemce samozřejmě přijímá také jablonecké očkovací centrum, které je v městské sportovní hale. To minulý týden prodloužilo provozní dobu od 12 do 17 hodin a otevřelo všechny koridory, aby čekací doba klientů byla co nejkratší.

těhotnáNew
ilustrační foto

Nově však o očkování projevily zájem také těhotné a kojící ženy. Ty by se však měly před aplikací nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem a k očkování přinést jeho doporučení.

Nezletilí zájemci o očkování starší 16 let nemusí k aplikaci dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý může udělit informovaný souhlas s očkováním, jedinou výjimkou jsou osoby se sníženým intelektem. Souhlas sice nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat. V případě závažné poruchy imunity je však žádoucí, aby očkování mladistvý klient nejprve konzultoval se svým praktickým lékařem.

„V posledních dnech se setkáváme se zájmem těhotných a kojících žen o očkování. To nás těší, ale výrobci vakcín zatím, bohužel, nemají dostatek dat k tomu, aby jasně určili, zda je očkování bezpečné, nebo zda existují nějaká rizika a kontraindikace, jednoduše řečeno zákaz aplikace,“ konstatuje ředitel Nemocnice Jablonec, p. o., Vít Němeček a dodává, že je proto nutné posoudit přínosy a možná rizika v každém jednotlivém případě. „Podle našeho názoru takové posouzení může nejlépe provést ošetřující nebo praktický lékař, který zná dlouhodobý i aktuální zdravotní stav svých pacientů a má k dispozici jejich zdravotnickou dokumentaci,“ vysvětluje Němeček.

Právě z uvedených důvodů musí těhotné nebo kojící ženy v očkovacím centru předložit doporučení od svého ošetřujícího lékaře. „Obdobně postupujeme například v případech závažných alergických reakcí či závažných poruch imunity,“ připomíná ředitel Němeček s tím, že je třeba si důkladně prostudovat dotazník zveřejněný na webu jablonecké nemocnice v sekci Pacienti a návštěvy – Epidemiologická situace – Informace.

„Druhou možnou cestou je, že očkování těhotné nebo kojící ženy odsouhlasí lékař přímo v našem centru. I zde se však postupuje přísně individuálně a s přihlédnutím k řadě faktorů,“ upozorňuje Vít Němeček. Podle jeho slov nemusí lékař odsouhlasit všechny případy. „S jeho souhlasem proto není možné počítat automaticky. Naopak, je nutné počítat s odmítnutím. Konzultace předem telefonicky není možná,“ doplňuje ředitel nemocnice s výzvou, aby ženy neopominuly zajít za svým ošetřujícím nebo praktickým lékařem, než se k očkování zaregistrují.

„Chápeme, že pro těhotné i kojící ženy to je určitá komplikace, na straně druhé prosíme o pochopení našeho přístupu,“ uzavírá Vít Němeček, ředitel Nemocnice Jablonec, p. o.

JN/Jana Fričová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace