Testy v Domově důchodců Velké Hamry žádné další nakažené covidem neodhalily

11. 06. 2021 | 18:04

Žádné další nakažené koronavirem testy v Domově důchodců Velké Hamry na Jablonecku neodhalily. PCR testováním prošlo ve čtvrtek 60 lidí, které hygienici ve spolupráci s pracovníky domova vytipovali, protože přišli s nakaženými do kontaktu. Všechny testy vyšly negativně, v pondělí se tak domov znovu otevře návštěvám a obnoví se i program, i když za přísnějších hygienických opatření, řekl dnes ČTK ředitel domova Čestmír Skrbek.

očkováníILustrTwKNL
ilustrační foto: Twitter KNL

Domov se pro návštěvy uzavřel v pondělí kvůli nákaze u dvou klientů a jedné pečovatelky. Na případ upozornil Český rozhlas Radiožurnál. Domov ve Velkých Hamrech patří se 130 klienty k velkým zařízením sociálních služeb v Libereckém kraji. Na nákazu se podle ředitele domova přišlo ve chvíli, kdy jeden z klientů zkolaboval a odvezli ho do nemocnice. Tam zjistili, že má koronavirus. "Nemoci bohužel podlehl, i když byl stejně jako všichni naši senioři očkovaný," řekl Skrbek.

Obě dávky vakcíny dostala i většina zdejších zaměstnanců, očkování odmítlo jen sedm z 90 lidí. "Zatím to není potvrzené, ale jedna neočkovaná pečovatelka nám na koronavirus onemocněla a celá její rodina, a zrovna na oddělení, kde pracuje, se u dvou seniorů objevil covid," doplnil ředitel. Přestože v domově stále každý týden neočkované pracovníky sami testují, zavlečení nákazy zabránit nedokázali. Život v domově, který se sotva začal vracet do starých kolejí, se tak tento týden znovu zastavil.

"Od pondělí 14. června ale budou návštěvy opět povolené," řekl Skrbek. Návštěvy budou v omezeném režimu možné jen na hodinu v době od 13:00 do 17:00, o víkendech v návštěvní místnosti a ve všedních dnech na odděleních. Na pokoje může návštěva jen k ležícím pacientům. Návštěvu je třeba dopředu rezervovat, přijít mohou za každým jen dva lidé a po celou dobu návštěvy musí mít respirátor. Povinností je test nebo doklad o očkování nebo prodělaném onemocnění, a každému u vstupu změří teplotu.

Podle informací z ministerstva zdravotnictví (MZ) se situace v Libereckém kraji zlepšuje, stále ale přibývají nové případy. Nejhorší je situace právě na Jablonecku, kde za posledních sedm dní přibylo přes 32 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. O málo lepší je situace na sousedním Liberecku.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace