Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tradiční přehlídku bižuterie Made in Jablonec výrobci přesunuli kvůli covidu na duben

26. 01. 2022 | 8:07

Tradiční lednovou módní přehlídku bižuterie Made in Jablonec musel Svaz výrobců skla a bižuterie (SVSB) kvůli koronavirovým opatřením odložit. Uskutečnit by se měla v dubnu, řekl dnes ČTK předseda představenstva Pavel Kopáček. Naposledy se přehlídka uskutečnila v lednu 2020, v té době se svět o koronaviru teprve dozvídal. První případy nákazy potvrdily laboratoře v Česku až na začátku března. Loňskou přehlídku svaz kvůli covidovým opatřením zrušil.

jablonex kameny přehlídka IMG 5089
Foto: Mad

Lednové módní přehlídky bižuterie mají v Jablonci dlouholetou tradici. Ještě v hluboké totalitě je začal pořádat ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury), pak jejich organizaci převzala koncern Jablonecká bižuterie. Po jeho rozpadu se přehlídek ujala bižuterní společnost Jablonex, když i ta v roce 2009 skončila, převzal organizaci SVSB. V roce 2019 se uskutečnil jubilejní desátý ročník pod taktovkou svazu.

"Přehlídku máme kompletně připravenou, ta letošní se jmenuje Show Must Go On. Zatím jsme ji museli odložit, protože protiepidemická opatření bohužel neumožňují takové nakupení lidí a víme to i z návštěvnosti divadel, jsou tady určité obavy. Premiéru jsme proto odložili na 21. dubna," doplnil Kopáček. Sám se v bižuterii a obchodu s ní pohybuje bezmála 50 let a koronavirové období považuje pro obor za nejhorší, jaké zažil.

Výroba skla a bižuterie má na Jablonecku dvousetletou tradici. Její pozicí ve světě výrazně otřásl rozpad skupiny Jablonex Group, která ještě v polovině roku 2009 patřila k největším výrobcům bižuterie na světě. Pro menší výrobce v regionu firma zajišťovala odbyt produkce a některé úpravy a komponenty. Vyvážela do 90 zemí. Když tehdy akcionáři rozhodli o likvidaci skupiny, vážně tím ohrozili existenci odvětví v regionu. Tržby firem se propadly zhruba na polovinu. Malé a střední bižuterní podniky ale rozpad Jablonexu donutil se spojit a bojovat za vlastní záchranu společně, výrazně pomohl svaz.

Koronavirus ale podle Kopáčka dopadl na místní výrobce ještě tvrději. "Postihlo to plošně všechny. Zkrachovalo pět firem, ten zbytek se nějak pere s tou realitou," poznamenal. Na tržbách odvětví se podle Kopáčka výrazně projevil pokles cestovního ruchu, turistika jež jedním z hlavních odbytových směrů výrobců skla a bižuterie. Ve srovnání s rokem 2019 jsou tržby bižuterních výrobců za loňský rok zhruba na polovině. Situace je ale podle Kopáčka přeci jen o něco lepší než v roce 2020, kdy byl propad tržeb ještě výraznější.

"Ten návrat bude složitý, je pravda, že některé odbytové směry fungují, posiluje zahraniční obchod, ale distribuce v České republice, ať už kamenné obchody nebo obchody pro turisty, to je opravdu velmi slabé," řekl Kopáček. Loňský rok už byl ale podle něj lepší než rok 2020, kdy byl třeba bižuterní Palác Jablonec v provozu jen čtyři měsíce, loni už to bylo přes půl roku. "Centrum bižuterie přežilo i díky pomoci státu z programů Antivirus a Covid - nájemné a také nám pomohlo město," dodal.

čtk