V Jablonci byla dočasně uzavřena mateřská škola. Testy potvrdily, že jedno dítě onemocnělo koronavirem

01. 07. 2020 | 18:02

AKTUALIZOVÁNO: V Jablonci nad Nisou byla dočasně uzavřena jedna mateřská škola. Testy potvrdily, že jedno dítě onemocnělo koronavirem. Je bez příznaků a nakazilo se v rodině. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

školka kostky menší
Ilustrační foto

Onemocnění covidem-19 u rodinného příslušníka odhalily testy o den dřív než u dítěte. "V mateřské škole jsme provedli epidemiologické šetření a vyhledali úzké kontakty, a to jak mezi dětmi, tak personálem. Těmto osobám jsme nařídili karanténní opatření a naplánovali odběry na PCR vyšetření," uvedla krajská ředitelka odboru protiepidemického Jana Prattingerová.

V Libereckém kraji od začátku týdne přibylo deset potvrzených případů covidu-19. Tři souvisí s ohniskem v podnicích v průmyslové zóně v Liberci a navazující ubytovně, dva odhalilo opakované testování na ubytovně. "Mimo toto ohnisko evidujeme několik jednotlivých případů a jejich aktivně vyhledané kontakty," uvedla Balašová.

Podle údajů, které v podvečer aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), testy v Libereckém kraji od začátku epidemie prokázaly onemocnění novým koronavirem u 265 lidí. Z nemoci se zatím 196 lidí uzdravilo, pět komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehlo. Hygienici v kraji zatím nechali otestovat 10.958 lidí. Aktuálně je 12 lidí v karanténě nařízené hygieniky, dalším 201 ji nařídili praktičtí lékaři.

"Současná epidemiologická situace v Libereckém kraji není důvodem k mimořádným opatřením, nicméně bych ráda zdůraznila osobní odpovědnost každého z nás. Chování jednotlivců má velký vliv na šíření většiny infekčních nemocí a nyní může mít rozhodující podíl na dalším vývoji situace," řekla Prattingerová. Stále platná podle hygieniků zůstává důsledná hygiena rukou, dodržování odstupů i zvažování, jakých akcí se účastnit. "Není-li možné dodržet bezpečnou vzdálenost, není chybou použít roušku, i když nošení roušek nebude již povinné," dodala Balašová.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace