V Jablonci dovrší první rok s jiným systémem likvidace odpadu. Dlužníků je pouhé procento
V červnu 2022 město rozeslalo první informace k novým poplatkům za svoz komunálního odpadu. V listopadu pak pokyny k platbě za 2. pololetí. Za to první vybralo 26 mil. korun, přičemž za rok by částka měla dosáhnout 51 mil. korun. Dlužníci tvoří pouhé jedno procento.
„Ke konci listopadu město na místním poplatku za svoz komunálního odpadu vybralo za první pololetí 26 082 tis. Kč, celkový roční předpis je 51 257 tis. Kč. Evidujeme 87 dlužníků za 1. pololetí, což je 1 %, celková dlužná částka činí 196 tis. korun,“ vypočítává Kateřina Tuláčková, vedoucí odboru ekonomiky jabloneckého magistrátu.
Velká výhoda oproti platbě za odpady na základě smlouvy do konce roku 2021 je podle Tuláčkové zejména v přesném zadání jednotlivých plátců. Původní databáze, převzatá od SKS, nebyla úplná, chyběly kontakty a údaje k přesné identifikaci plátců, místo trvalého bydliště byla často zadaná pouze stanoviště nádob na odpad. Tím bylo v podstatě do konce roku 2021 téměř nemožné vymáhat dlužníky. „Od ledna 2022 v režimu místního poplatku, kde se při jeho správě postupuje podle daňového řádu, je postup vymáhání poplatku od dlužníků daný zákonem,“ dodává Tuláčková.
Od června je možné v Jablonci třídit papír a plasty přímo u domu (tzv. door-to-door systém). Radnice tak vyšla obyvatelům vstříc, aby nemuseli chodit s tříděným odpadem daleko. Začínalo se v Kokoníně, nyní jsou nádoby už v celém města a vidět jsou i pozitivní výsledky. „Rostou nám čísla, ukazující množství vytříděného odpadu. Plastu je zhruba o 15 tun za měsíc víc, u papíru je to asi o 12 tun měsíčně víc. Nicméně, data budeme průběžně vyhodnocovat, systém se nesmí stát pro město výrazně ztrátový. Hlavní těžiště naší snahy bude odpadu předcházet úplně“ konstatuje jablonecká náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii města Lenka Opočenská.
Novinkou je třídění biodpadu na vybraných sídlištích, kde jsou krytá stanoviště. „Biologický odpad se sváží na překladiště do Košťálova, kde se z něj stane kompost nebo substrát, jenž bude moci být znovu využitý na zahradách apod.,“ připomíná Opočenská. Letos bylo otevřené i reuse centrum, které se také osvědčilo. Zhruba sto tisíc korun, které se prostřednictvím reuse dostalo na speciální účet, radnice využije na obnovu městské zeleně.
JN/Jana Fričová