Ve staré truhlárně v Lučanech nad Nisou vyrábí firma Dorsen prémiové matrace a postele
Ve staré truhlárně v Lučanech nad Nisou na Jablonecku vyrábí společnost Dorsen prémiové matrace a postele. Mladá firma sází na přírodní materiály, jako je ovčí vlna, koňské žíně nebo hedvábí, a také na vysoký podíl ruční práce. Konkurovat chce drahým zahraničním značkám. Materiály nakupuje z Francie, Německa a Belgie, taštičkové pružiny z USA, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Klára Dolenská.
Majitel společnosti - šestadvacetiletý Vojtěch Prade, měl původně budoucnost nalinkovanou jinak, čekalo se od něj, že půjde ve šlépějích svého otce a nastoupí do rodinné firmy Dorint, která se zabývá tvorbou luxusních interiérů, hlavně kuchyní a koupelen. "Trochu jsem před tím utíkal, chtěl jsem spíš rozjet něco vlastního. Potom jsem si na vysoké díky předmětu provozní management uvědomil, že bych rád vyráběl něco hmatatelného. Zároveň mi došlo, že v Dorintu chybí řešení pro ložnice. A tak vznikl nápad pustit se do výroby matrací – a s ním se zrodil Dorsen," popsal své začátky podnikatel.
Než značka loni vstoupila na trh, objel Prade přední nábytkové veletrhy, jako je The Bed Show poblíž anglického Birminghamu nebo Salone del Mobile v italském Miláně. "Vypozoroval jsem, že tradice ručně čalouněných matrací je nejsilnější ve Švédsku a v Anglii a uvědomil jsem si, že za jejich produkty, které se prodávají za statisíce korun, stojí hlavně kvalitní materiály a poctivá ruční práce. Dal jsem si tedy záležet na tom, abych našel ty nejlepší dodavatele," řekl.
Malá firma zaměstnává tým truhlářů, čalouníků a švadlen, měsíčně vyrobí kolem 60 matrací, za každou je 25 hodin práce. "Největší výzva pro mě byla naučit se o tom řemeslu všechno. Úplně jsem mu propadl," poznamenal Prade, který přemýšlí o expanzi na Slovensko a do Německa. "Jednou bych chtěl nabízet kompletní řešení pro ložnice – od matrací, postelí a dalšího nábytku po lůžkoviny nebo vůně," doplnil mladík, který pochází z rodu truhlářů.
Při výrobě matrací používá firma staletími prověřené výrobní postupy, které doplňuje nejnovějšími technologiemi. Klíčové jsou pružiny, kterých je v jedné matraci až 12.000. Pro srovnání ve standardních taštičkových matracích bývá kolem 256 pružin na metr čtvereční, v těch dražších až 650. Tady je jich několikanásobně víc. "Poskytnou oporu a uleví páteři. Textilní taštičky se postarají o to, aby při stlačení jedné pružiny zůstaly ostatní v klidu, takže si ani nevšimnete, když se váš partner v noci otočí," popsal výhody Prade.
Díky pružinám matrace lépe dýchá a odvádí vlhkost. "Pružiny se nikdy neproleží, naše matrace jsou tedy investicí na dlouhá léta," vysvětluje majitel Dorsenu. Nejsou totiž nejlevnější, cena základní řady začíná na nižších desítkách tisíc. Když si zákazník přijde matraci vyzkoušet, čeká ho exkurze do výroby. "Chceme, aby zákazníci viděli, jak naše matrace vznikají," dodal Prade. Zájem o kvalitní matrace roste, Dorsen tak není v Česku jediný, podobné matrace vyrábí třeba firma Johann Malle Production v Bechově na Mladoboleslavsku.
čtk