Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zasedání vlády v Jablonci bude ve středu provázet demonstrace farmářů. Protestní jízdy potrvají do 13:30

12. 03. 2024 | 18:52

AKTUALIZOVÁNO: Demonstrace zemědělců spojená s protestní jízdou traktorů bude ve středu provázet výjezdní zasedání vlády v Libereckém kraji. Zástupci velkých zemědělských podniků i malých farmářů z celého kraje se sjedou do Jablonce nad Nisou.

traktoryLB1
Nedávno se zemědělci a jejich stroje za své požadavky brali v centru Liberce. Archivní foto Artur Irma

Ministru zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) a pak i premiérovi Petru Fialovi (ODS) chtějí předat společné memorandum, které podepsali o víkendu čeští, polští a němečtí farmáři. ČTK to dnes řekl předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.

Ve společném memorandu vyzývají zemědělci politiky svých zemí k zastavení nepříznivé situace v odvětví. Žádají kromě jiného revizi společné zemědělské politiky Evropské unie, odmítnutí současné podoby zelené politiky nebo zastavení bezcelního přílivu produktů ze zemí mimo Evropskou unii, které nesplňují unijní normy pro výrobu a kvalitu. Žádají okamžité zablokování podle nich nekontrolovaného a bezcelního dovozu z Ukrajiny, zvýšenou ostrahu východních hranic a zavedení cel a fytosanitárních kontrol.

Na seřadiště v Jablonci by se měly podle Erlebacha traktory sjet před 10:00. "Poté se zemědělci vydají opakovaně na okružní jízdy městem po předem domluvené trase," doplnil. Protestní jízdy potrvají zhruba do 13:30, kdy jejich zástupci chtějí předat předsedovi vlády Fialovi citovaný dokument. V Libereckém kraji jde už o čtvrtý podobný protest, cílem není podle farmářů znepříjemnit život lidem. "Mnoho z nich si podle jejich reakcí neuvědomuje, že protestujeme i za ně," řekl Erlebach.

Farmáři upozorňují na to, že Česko selhává v soběstačnosti v produkci potravin. Zajištění potravinové bezpečnosti prostřednictvím trvale udržitelného zemědělství, podpory domácí potravinářské výroby a adekvátní úrovně státních potravinových rezerv, je součástí bezpečnostní strategie země. "Téměř padesátiprocentní závislost na dovozu i přes vysoké dispozice zemědělské půdy na obyvatele svědčí, že v této bezpečnostní strategii si nevedeme dobře," dodal předseda agrární rady Libereckého kraje.

Vláda Petra Fialy vyjede do regionů popáté. Naposledy takto zasedala loni v prosinci v Bučovicích na Vyškovsku. Podobě jako na předchozích výjezdech se budou ministři zabývat místní problematikou, investicemi do dopravní infrastruktury a dotačními programy. Podle pozvánky na jednání kabinetu, kterou zveřejnil úřad vlády, tam chce ministr Výborný projednat jedno z opatření k podpoře zemědělců.

čtk

Účastníci protestní akce mají povinnost dodržovat zákony o provozu na pozemních komunikacích

V souvislosti s protestem zemědělců policisté se strážníky zvýší ve středu 13. března dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu v ulicích Jablonce nad Nisou.  Upozorňujeme řidiče motorových vozidel na možně komplikace v dopravě, které mohou vzniknout i neočekávaně na základě aktuální situace. Současně musíme také upozornit cestující městskou hromadnou dopravou na možné několikaminutové zpoždění autobusů na linkách MHD, ke kterému může s ohledem na aktuální situaci v dopravě dojít.

Minulý týden svolavatel ohlásil na středu 13. března protestní jízdu zemědělské techniky ulicemi Jablonce nad Nisou. Vzhledem k této skutečnosti a předpokládané účasti desítek kusů zemědělské techniky (traktorů) Policie ČR v tento den zvýší výkon služby na dohled ve frekventovaných místech a především křižovatkách, kterými budou protestující se svými stroji projíždět. V ulicích města budou na bezpečnost a plynulost provozu dohlížet také strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou.

Na základě dosud zjištěných informací se předpokládá, že se zemědělci s traktory začnou do Jablonce nad Nisou sjíždět již v ranních hodinách a dopoledne. A tak už v této době by mohly nastat první dopravní komplikace na příjezdových silnicích do města. Během dopoledne i odpoledne protestující v rámci ohlášených jízd městem zcela jistě ovlivní plynulost silničního provozu, a to především například v prostoru i okolí těchto křižovatek:

Podhorská, Chelčického, Pasecké náměstí
Palackého, U Přehrady
Palackého, Riegrova
Riegrova, Harrachovská
Harrachovská, Želivského, Ladova, Tovární, Rýnovická
Tovární, Liberecká
U Zeleného stromu, Pražská, 5. května, Revoluční
5. května, Lovecká, Mostecká, Tržní

Účastníci uvedené protestní akce samozřejmě mají dle zákona povinnost dodržovat zákony o provozu na pozemních komunikacích. Ovšem vzhledem k předpokládanému počtu zemědělské techniky se předpokládá, že svojí jízdou v ulicích města do jisté míry ovlivní plynulost provozu a zvýší i jeho hustotu. Policisté i strážníci budou v rámci zvýšeného dohledu po celou dobu konání protestu dohlížet na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Na nejfrekventovanějších křižovatkách budou i osobně provoz řídit tak, aby zajistili jeho maximální plynulost.

nprap. Dagmar Sochorová                                    Jana Fričová
tisková mluvčí, KŘP Libereckého kraje               tisková mluvčí, Magistrát města Jablonec nad Nisou