Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zdravotní gramotnost byla tématem jablonecké Akademie seniorů 2019

29. 11. 2019 | 8:19

Devětatřicet žen a jeden muž ve středu 27. listopadu v obřadní síni jablonecké radnice slavnostně zakončili Akademii seniorů 2019. Tentokrát se přednášky nesly v duchu zdravotní gramotnosti a Centrum sociálních služeb spolupracoval s Nadací Preciosa.

krevníTlak
ilustrační foto SMJ

Jak stárnout bezpečně, co jíme a pijeme, jak dosáhnout vnitřní pohody a provést duševní hygienu, zdravotní samoobsluha, zdravá medikace a jak snižovat počet léků, zdravotní systém, práva a povinnosti pacientů nebo projekt Totem Plzeň či Sousedé plus – to byla témata jednotlivých přednášek, z nichž byla sestavená podzimní část Akademie seniorů Centra sociálních služeb v Jablonci nad Nisou. „Akademické programy jsou velmi oblíbené, zájem většinou přesahuje kapacitu kurzů. A o letošní podzimní zdravotní gramotnost byl zájem tak velký, že budeme celý soubor přednášek opakovat na jaře,“ prohlásil Lukáš Frydrych, specialista pro volnočasové aktivity CSS Jablonec nad Nisou.

„Je skvělé, že se snažíte stále více rozšiřovat své znalosti, procvičujete mozek, zvláště, když se někdy už prostě nechce. Ale vědět co nejvíce o zdraví a o možnostech, jak jej zlepšit, je důležité. Je dobré vědět, jak poskytnout první pomoc, a je ještě lepší tu znalost nikdy nepotřebovat,“ konstatoval jablonecký primátor Jiří Čeřovský.

K blahopřání k ukončení Akademie seniorů CSS 2019 se připojil také náměstek David Mánek s tím, že velmi rád studium akademiků sledoval od první přednášky. „Skvělé je, že informace nejen získáváte, ale také je šíříte dál. Přeji vám proto, abyste nově nabyté znalosti využili a abyste se s chutí a vervou pouštěli do dalšího studia,“ připomněl Mánek.

Foto: SMJ

Akademici na závěr dostali cvičební pomůcku, květinu a dárek od Nadace Preciosa, jimž byla malá brož pro dámy a propisovací tužka pro muže. Vše zdobené skleněnými kameny firmy Preciosa. Poté primátor Čeřovský všechny přítomné pozval na přípitek a drobné občerstvení.

Alzheimer je závažná choroba

Čerství akademici byli také pozvaní večer do městského divadla na představení hry Zatmění Filipa Bařiny a Davida Jetela, která vznikla na podkladu literárního díla Vyhasínání mozku. „Hru zatmění by měl zhlédnout každý, kdo pečuje o lidi trpící demencí - pečovatelé, pečovatelky i rodinní příslušníci, neboť dokáže přenést do mysli člověka žijícího s Alzheimerovou chorobou,“ řekl o hře Zatmění Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

„Málokdo si uvědomuje, co prožívají lidé s Alzheimerovou chorobou a jejich blízcí. Moc se o tom u nás nemluví. Naše společnost však stárne a lidí s demencí přibývá. Je nejvyšší čas připravit se na důsledky. Hra Zatmění na toto závažné téma poukazuje a nutí k zamyšlení všechny diváky," řekla předsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku a jablonecká zastupitelka Jana Pastuchová, která divadelní představení v jabloneckém divadle ve středu večer uvedla.

JN/Jana Fričová