Chrastava má šanci se po letech zbavit zchátralé ubytovny Kovák. Místo ní by mohl stát supermarket

02. 02. 2021 | 13:37

Chrastava na Liberecku má šanci se po letech zbavit nevyužívané ubytovny Kovák. Úřad už několik let usiluje o demolici zchátralého objektu, který považuje za nebezpečný. Rozhodnutí ale vždy zvrátil krajský úřad. Teď by na místě ubytovny měl vyrůst supermarket. Na prodeji budovy už se dohodl soukromý vlastník objektu, město schválilo prodej sousedních pozemků pro parkoviště. Nutná bude ještě změna územního plánu, řekl dnes ČTK starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

KOVAK
archivní foto

Ubytovna Kovák postavená v 70. letech minulého století byla určena pro učně tehdejšího chrastavského závodu Elitex. V polovině 90. let získal objekt pražský podnikatel Radim Urban a proměnil ho v ubytovnu. Přespávalo tam i 200 lidí, i když kapacita nebyla ani poloviční. Kvůli nevyhovujícím podmínkám musel být objekt na začátku roku 2010 vyklizen, od té doby je prázdný a chátrá. Majitel pak chtěl dům přestavět na malometrážní byty. Projekt ale zastupitelé odmítli, nevěřili, že by tam znovu nevznikla ubytovna. Už více než rok má objekt nového vlastníka, který ho chtěl přestavět na byty pro seniory. Náklady by ale byly příliš vysoké.

Záměr Kovák zbourat a na jeho místě postavit supermarket má v Chrastavě velkou podporu nejen na radnici, pro jsou i místní obyvatelé, zjistila při průzkumu ČTK. "Myslím, si, že by Kovák rozhodně měl jít k zemi. Když sjíždíte po hlavní do Chrastavy, tak je to to první, co uvidíte, je to ostudné. Vím, že by tam měla být prodejna Lidl, to by se mi líbilo, naproti je Penny a vedle Kik, tak by tam vzniklo takové nákupní centrum," řekla ČTK paní Ivana, která naproti ubytovně dnes dopoledne nakupovala.

Zbouráním Kováku se podle Canova otevře pohled do centra města, supermarket navíc využije pro parkoviště plochy, na nichž do roku 2013 stál rozestavěný kulturní dům. Radnici se ho tehdy podařilo zbourat. Pokud vše dobře půjde, měl by podle Canova jít už příští rok Kovák k zemi a na jeho místě vznikne supermarket. "Chtěl bych se zkusit dohodnout s firmou, aby už ten Kovák šel k zemi letos," dodal chrastavský starosta.

Podle mluvčího řetězce Lidl Tomáše Mylera patří Chrastava mezi vytipované lokality, kde by firma ráda v budoucnu otevřela prodejnu. Zatím jde podle něj o záměr.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace