Do honu v revírech Sedlo a Kněžice u Jablonného v Podještědí se zapojilo 80 myslivců, ulovili 10 prasat
Do honu na černou zvěř na Liberecku se dnes zapojilo 120 lidí a 50 psů. Akce souvisela se zvýšeným rizikem výskytu afrického moru u divokých prasat. Odlovit se ale podařilo jen deset divočáků. ČTK to dnes řekl Jiří Černý, uživatel honiteb Sedlo a Kněžice u Jablonného v Podještědí, na nichž hon byl.
"Očekával jsem tak 50 kusů, nezdařilo se," uvedl Černý. Podle něj takto velký hon pořádá jednou za čtyři až pět let. "Bylo tady 80 střelců, 40 honců a 50 psů," řekl. Podle něj letos budou ještě další hony. "Nebudou ale tak velké," dodal.
Kvůli výskytu afrického moru prasat blízko českých hranic v Německu a Polsku je podél hranice od Šluknovského výběžku přes Frýdlantský až k Harrachovu od poloviny listopadu vyhlášena zóna intenzivního lovu. Lovce má ke zvýšenému odlovu motivovat veterinární správou nově zavedená odměna 2000 korun za ulovený kus. K důslednějšímu vyhledávání uhynulých zvířat a jejich včasnému odklízení má zase přispět zvýšení nálezného ve vytyčeném prostoru na 3000 korun za kus. Ve zbytku Česka činí nálezné 2000 korun za divočáka.
V Libereckém kraji je nejvíce ohroženou oblastí zřejmě Frýdlantský výběžek. Důvodem jsou migrační trasy divočáků z Polska, které vedou v oblasti Dětřichova, Višňové, na severu v okolí Habartic a Jindřichovic pod Smrkem až k Novému Městu pod Smrkem. Nákaza se potvrdila i u divokého prasete uloveného zhruba 60 kilometrů od hranice v německém Zhořelci, zavlečení afrického moru tak hrozí i do katastru Hrádku nad Nisou. Dnešní hon se konal v prostoru mezi Hrádkem a Jablonným v Podještědí.
Česká republika je od loňského dubna oficiálně považována za zemi bez afrického moru prasat, naposledy se nemoc objevila před třemi lety ve Zlínském kraji. V Libereckém kraji se veterináři na boj s nákazou připravují od konce loňského roku, kdy byla polská ohniska zhruba 120 kilometrů od českých hranic. Africký mor prasat je vysoce nakažlivé virové onemocnění prasat domácích i divokých. Nakažená zvířata se neléčí, musejí se usmrtit, vakcína neexistuje. Pro lidi není virus nebezpečný. V případě, že se nákaza v regionu objeví, bude nutná nejen likvidace divokých, ale také domácích prasat v chovech, kdyby se do nich mor dostal. Nese to s sebou i další opatření, do určité míry může být omezen i pohyb obyvatel, jako tomu bylo ve Zlínském kraji.
čtk