Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ekologické organizace apelují na českou vládu, aby jednala o dole Túrow. Protestovaly před Kramářovou vilou

02. 02. 2024 | 5:00

Ekologické organizace požadují, aby česká vláda znovu jednala s polskou vládou o uhelném dole Túrow. Vláda by podle nich měla zajistit dodržování zákonů a ochranu českých pozemních vod. Na problémy po téměř dvou letech od podpisu česko-polské dohody o dole Turów upozornily Sousedský spolek Uhelná, Greenpeace ČR a Fridays for Future na protestu před Kramářovou vilou, kde státníci v únoru roku 2022 dohodu o mezivládních podmínkách další těžby v dole podepsali.

kramář1
Foto + 3 foto ve fotogalerii: (c) Greenpeace/Fridays for Future - Petr Zewlakk Vrabec

Ministerstvo životního prostředí loni uvedlo, že roční sledování podzemní stěny, která chrání českou podzemní vodu před odtokem do dolu, ukázalo její funkčnost, voda v Česku ale i nadále ubývá. Organizace Frank Bold dnes uvedla, že Česko by podle hydrogeologů mělo usilovat o vědecké zhodnocení vznikajícího hydrogeologického modelu podzemní vody v okolí dolu Turów. Model připravuje skupina PGE, které patří důl i elektrárna, kterou důl u česko-polské hranice zásobuje uhlím. Model má být hotový na konci června.

Organizace na protestu dnes upozornily na pokračující devastaci přírody, ztrátu vody a překračování limitu hluku navzdory dohodě. V tiskové zprávě uvedly, že situace se v oblasti stále zhoršuje - podzemní voda na českém území dál klesá, hlukové limity jsou překračovány a finanční kompenzace na realizaci vodovodů nestačí.

Foto: Artur Irma

"Situace se přitom bude dále zhoršovat. Voda je navíc v dole kontaminována natolik, že se ani po přečištění nedá pít. Prodloužení těžby má jednoznačně negativní vliv na životní prostředí, klima i životy místních obyvatel," uvedl mluvčí Fridays for Future Tadeáš Pospíšil. Organizace Fridays for Future proto napsala otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS).

Podle Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná Česku dohoda nic dobrého nepřinesla. "Naopak všechny negativní dopady zesilují s přibližující se těžbou. Vláda v Polsku se změnila a my důrazně apelujeme na premiéra Fialu, aby téma se svým politickým protějškem znovu otevřel a našel řešení," řekl.

"Premiér, vláda i krajské vedení se tváří, že problematika Túrowa byla vyřešena tajně uzavřenou česko-polskou smlouvou. Nic ale vyřešeno není. Vyzýváme všechny odpovědné politiky - zastupitelstvo a radu Libereckého kraje a českou vládu, v níž stále sedí i Piráti, kteří smlouvu odmítli ve stranickém hlasování, aby začali radikální pokles vody na českém území řešit," uvedla Nikol Krejčová za organizaci Greenpeace ČR.

archivní foto

Důl Turów zásobuje uhlím nedalekou elektrárnu, která je podle polské strany nezbytná pro zajištění energetické bezpečnosti země. Obyvatelé příhraničních obcí na české straně hranice poukazují na to, že v oblasti kvůli těžbě ubývá spodní vody, a stěžují si i na hluk a znečištění prachem.

Mezivládní dohodu v Kramářově vile na Hradčanech 3. února 2022 podepsali premiér ČR Petr Fiala (ODS) a tehdejší polský premiér Mateusz Morawiecki. Země se dohodly na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,08 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole.

čtk

Kniha 3 km od beznadziei obsahuje fotografie lidí, do jejichž životů se důl Turów negativně otiskl

V rámci happeningu proběhl také křest knihy 3 km od beznadziei s fotografiemi lidí, do jejichž životů se důl Turów negativně otiskl. Jejich autorem je známý severočeský fotograf Ibra Ibrahimovič, držitel hlavní ceny Czech Press Photo 2003. Knihu dostanou od místních darem premiér a ministři a ministryně české vlády. Křest se uskutečnil symbolicky před Kramářovou vilou, kde přede dvěma lety v únoru 2022 podepsali premiéři Petr Fiala a Mateusz Morawiecki mezivládní dohodu o podmínkách další těžby na dole Turów.

část TZ/Greenpeace ČR