Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Evropský soud na základě návrhu České republiky zastavil předběžným opatřením těžbu v dole Turów

21. 05. 2021 | 12:32

AKTUALIZOVÁNO: Soudní dvůr Evropské unie vydal předběžné opatření, o které požádala česká vláda v žalobě na Polsko kvůli dolu Turów. Soud tak těžbu zastavil, neboť její pokračování může způsobit vážné a nevratné škody zájmům Evropské unie. Pokud nebude polská státní firma PGE, vlastník dolu Turów, rozhodnutí respektovat, mohou Polsku teorerticky hrozit i velké pokuty podobně jako v kauze nelegální těžby dřeva v polském v Bělověžském pralese.

turow TvLKturow2 menší
Foto: Artur Irma

Těžba v dole Turów je zastavena do finálního rozhodnutí soudu, které se očekává nejdříve za několik měsíců. Žalobu kvůli dolu podala Česká republika letos v únoru po nepodařených jednáních s polskou stranou. Evropská komise již loni v prosinci potvrdila, že v procesu povolování těžby došlo k porušení evropské legislativy, a těžba samotná by tak měla být ilegální.

Do dolu Turów stéká voda z českého území. Problém potvrzují i nejnovější data z roku 2020. Důl zatím funguje podle kontroverzního povolení, které má vypršet v roce 2026. Nyní si firma žádá o povolení do roku 2044. Zároveň se plánuje, že celý areál Turów přejde v budoucnu do majetku nově vzniklé státní firmy.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace ČR, říká:

“Vítáme předběžné opatření Soudního dvora Evropské unie, které konečně zajišťuje spravedlnost pro zasažené místní na české straně i všechny Evropany, kteří dodržují zákony. Doufáme, že se firma PGE nyní postaví k rozhodnutí čelem a zajistí, aby její zaměstnanci z komplexu Turów nepřišli o své peníze a že jim i po uzavření dolu bude vyplácet nezkrácený plat.”

Milan Starec, obyvatel obce Uhelná, říká:

“Soudní zastavení těžby přišlo doslova pět minut po dvanácté. Někteří lidé v nejbližších obcích žijí v permanentním strachu o pitnou vodu - především ti, kdo jsou závislí na svých studnách. Ve společném vodním zdroji na Uhelné klesá hladina vody o několik metrů ročně, celá obec by se tak mohla ocitnout na suchu v jedné chvíli jako celek. Stejnou tendenci dokládá monitorování České geologické služby v okolních průzkumných vrtech. Věříme, že se PGE ke svým zaměstnancům bude chovat v této složité chvíli jinak, než se chovala dlouhé roky k nám. Doufáme, že přijme zodpovědnost za nastalou situaci, jelikož je jejím jediným viníkem. ”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace

Tiskové prohlášení hejtmana Libereckého kraje Martina Půty k rozhodnutí Evropského soudního dvoru o pozastavení těžby v dole Turów

„Jsem rád především za obyvatele přilehlých obcí v okolí dolu Turów. Evropský soudní dvůr se postavil čelem k výhradám, které Česká republika a Liberecký kraj dlouhodobě uplatňovaly během vzájemných jednáních, a to že při povolování těžby nebylo přihlédnuto k připomínkám české strany a polská strana postupovala v rozporu s evropským právem.

Stále platí to, že jsme připraveni s investorem dolu jednat o kompenzačních opatřeních a způsobech, jak ochránit zájmy českých obyvatel a životní prostředí, ve kterém žijí.

Děkuji Ministerstvu životního prostředí a Ministerstvu zahraničí za spolupráci v této záležitosti. Chtěl bych podotknout, že dveře k jednání jsou pro polskou stranu stále otevřené.“

Martin Půta, hejtman Libereckého kraje

Těžba v polském dole Turów musí být podle evropského soudu okamžitě pozastavena

Soudní dvůr Evropské unie dnes vydal usnesení o bezodkladném pozastavení těžby v polském hnědouhelném dole Turów, kterým vyhovuje České republice, jež na Polsko podala ve věci žalobu. Liberecký kraj žalobu také podpořil, neboť podle české strany nebyl proces rozšíření těžby z polské strany proveden a projednán v souladu s platnou evropskou legislativou.

„Pěvně věřím, že rozhodnutí evropského soudního dvoru bude znamenat především to, že se setkáme s polskou stranou u jednoho stolu a budeme jednat dle platných evropských pravidel. Ostatně k tomu ji vyzýváme poslední dva roky,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Polská státní firma PGE nemůže ignorovat oprávněné požadavky a obavy českých obyvatel žijících na českém státním území, v těsné blízkosti dolu. Škody, které těžba způsobuje mají zásadní vliv na podzemní vodu, ovzduší, pokles terénu, ale především na kvalitu života tamních obyvatel.“

„Kromě samotného předběžného opatření je pro mne velmi pozitivní i zdůvodnění tohoto rozhodnutí v tiskové zprávě Soudního dvoru EU. Jasně je tam uvedeno, že zastavením těžby v dole Turów nedojde k vážnému narušení stability energetické sítě Polska, a proto má jednoznačně přednost ochrana podzemních vod, životního prostředí a zdraví lidí. Zcela to odporuje některým tvrzením, která slyšíme ze strany PGE a nám dává dobrý základ pro další jednání a dokládání před Soudním dvorem EU,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova.

Na jaře roku 2020 vydal polský ministr klimatu povolení k těžbě hnědého uhlí v dole Turów na dalších šest let. V září 2020 se Česká republika, podle které Polsko udělením povolení porušilo evropské unijní právo, obrátila na Evropskou komisi a v únoru letošního roku se Česká republika obrátila na Evropský soudní dvůr EU s žalobou s vydáním předběžného opatření zastavení těžby do doby, než soudní dvůr rozhodne ve věci samotné, tj. do vydání rozsudku. Provozovatel polského hnědouhelného dolu Turów, který leží v těsném sousedství státních hranic, také nedávno získal licenci od polských úřadů k pokračování těžby až do roku 2044.

LK/Andrea Fulková