Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Firma DGS chystá výstavbu závodu za tři čtvrtě miliardy korun, nejspíš bude ve Frýdlantu

09. 07. 2019 | 18:13

Společnost DGS Druckguss Systeme působící v Liberci plánuje stavbu nového závodu za zhruba 750 milionů korun. Pravděpodobně vznikne ve Frýdlantu na Liberecku, kde dnes zástupci firmy, města a Libereckého kraje podepsali memorandum o spolupráci. Finální rozhodnutí o umístění závodu padne zřejmě do konce roku, řekl dnes ČTK jednatel a ředitel firmy Luboš Pfohl.

hejtmanPodpisCDG
Foto z FB profilu hejtmana Martina Půty

"Máme úzký výběr, toto (Frýdlant) je samozřejmě největší favorit. Proto se i podepsalo memorandum. Teď jsou nutné ještě určité kroky, které to musí potvrdit. Není to ještě na sto procent," dodal.

Výrobce dílů ze slitin hliníku zejména pro automobilový průmysl plánuje, že nový závod by ve zkušebním provozu začal fungovat od roku 2021. V plném provozu by měla být továrna na výrobu tlakových odlitků z hliníkových slitin nejpozději v roce 2025. "Firma DGS je firmou švýcarskou, má ještě dvě dceřiné společnosti. Jednu v Číně a druhou v Liberci. Na všech třech místech, tedy ve Švýcarsku, v Číně i v České republice, rozšiřuje výrobu," uvedl Pfohl.

Podle obchodního rejstříku tržby firmy v Česku v roce 2017 přesáhly 1,626 miliardy korun při zisku 219 milionů. Ve společnosti pracovalo 400 lidí. V novém závodu by práci podle Pfohla mělo najít zhruba 300 až 400 lidí. "Věřím, že se projekt podaří zrealizovat, protože pracovní příležitosti Frýdlantsko opravdu potřebuje," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Podle hejtmana Martina Půty (SLK) by nová továrna mohla přispět k tomu, že lidé nebudou muset jezdit za prací do liberecké průmyslové zóny. "Je to další krok k tomu, aby Frýdlantsko navázalo na svou bohatou průmyslovou tradici, která nyní, po období útlumu, opět ožívá. K dalšímu rozvoji tohoto regionu by pak výrazně přispělo dokončení stavby silnice I/13 z Krásné Studánky do Frýdlantu," dodal hejtman.

čtk