Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Frýdlant bude mít městský ovocný sad s kvetoucí loukou, stromy se budou sázet v pátek

25. 09. 2019 | 9:35

Frýdlant na Liberecku zakládá městský ovocný sad, zatím nemá žádný. V pátek pod bývalou restaurací Koruna v místě zvaném Hág zástupci města a škol vysadí 55 ovocných stromů a keřů typických pro zdejší region. Ovoce ze sadu si v budoucnu bude moci utrhnout kdokoliv, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí města Martina Petrášková.

sad orchard-1872997 1280
Ilustrační foto

Sad bude v místě, kde tekl malý potůček. Zhruba před pěti lety byl ale při výstavbě kanalizace sveden do trubky a místo dělníci postupně zavezli sutí z rekonstrukce Lužické ulice. "Vzniklo tím prostranství o rozloze zhruba 2000 metrů čtverečných, které jsme zhutnili a srovnali a přemýšleli jsme, jak ho co nejlépe využít," uvedl místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka.

Ve spolupráci se Střední školou hospodářskou a lesnickou (SŠHL) se město nakonec domluvilo na vysázení sadu. "Nápadu vytvořit v lokalitě Hág městský ovocný sad se ujali naši žáci oboru zahradník, tehdy z prvního a druhého ročníku. Vytvořili projekt, který přesně definoval, jaké druhy stromů a keřů v sadu budou, kde a jak budou rozmístěny, a také se sami ujali úprav prostranství," uvedl ředitel školy Miroslav Kudrna.

Město dalo prostranství zavést 160 tunami ornice a osít tak, aby se proměnilo v kvetoucí louku. Do ní v pátek děti z místních základních škol a studenti SŠHL zasadí 55 keřů a stromů, tradičních a původních pro Frýdlantsko. "Lidé tu najdou ořešáky, jedlé kaštany, lísky, jabloně, hrušně, višně, třešně, jeřáby, angrešty, rybízy, rakytník nebo třeba muchovník. Plody z nich si bude moci do sadu přijít utrhnout kdokoli, sad zůstane veřejnosti otevřený," dodal Kudrna.

SŠHL a město začaly intenzivněji spolupracovat před třemi lety. "Za tu dobu už se podařilo díky spolupráci například zvelebit prostranství kolem základní školy v Husově ulici, jehož podobu studenti také sami navrhli a posléze vítězný projekt zrealizovali," dodala Petrášková.

čtk