Frýdlant může být čtvrtým akcionářem Krajské nemocnice Liberec. Mohl by tak snadněji rekonstuovat místní nemocnici

24. 04. 2020 | 10:15

Frýdlant na Liberecku by se mohl stát čtvrtým akcionářem Krajské nemocnice Liberec (KNL), která od loňského roku zajišťuje provoz tamní nemocnice. Vstup do největšího krajského zařízení by městu otevřel cestu k rekonstrukci nemocničního areálu, na kterou se nedaří najít dost peněz. Krajská nemocnice nemůže do areálu investovat, protože vlastníkem je město. Kraj, který je největším vlastníkem liberecké nemocnice, proto městu nabízí akciový podíl. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Frýdlantské radnice Martina Petrášková.

TvLKnemocnice frydlant2 menší
Foto: Artur Irma

Nemocnice Frýdlant zajišťuje péči pro 25.000 lidí z Frýdlantského výběžku. Od roku 2013 do poloviny letošního roku ji provozovala společnost EUC (dříve Euroclinicum), která kvůli nedostatku lékařů postupně omezila péči a přestala zajišťovat i lékařskou pohotovost. Situaci ještě zkomplikovala otrava krve, která se v závěru roku 2018 objevila u devíti operovaných pacientů. Nikdo nezemřel. Kriminalisté příčinu neodhalili a případ uzavřeli s tím, že se nestal trestný čin.

Péči od loňského července převzala Krajská nemocnice Liberec, EUC zaplatila 8,6 milionu korun. Budovy ale potřebují modernizaci, aby odpovídaly současným potřebám. Potřeba bude podle odhadů 85 milionů korun, Frýdlant dokáže zajistit jen 25 milionů.

"Krajská nemocnice nemůže jen tak investovat do cizího majetku. Pokud by to chtěla udělat, musela by se tato investice řešit smluvně, například v nájemní smlouvě, to je ale komplikované," řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vstup Frýdlantu do krajské nemocnice by podle něj byl jednodušším řešením. Město by vložilo budovy, které jsou k provozu nemocnice potřeba, a za to by dostalo odpovídající počet akcií. Pak by podle Půty bylo mnohem snazší najít prostředky na modernizaci budov ve Frýdlantu. Se vstupem dalšího akcionáře musí ale souhlasit také Liberec a Turnov, které vlastní 16 a deset procent akcií krajské nemocnice.

O možnosti majetkového vstupu do Krajské nemocnice Liberec jedná vedení Frýdlantu s krajem od února. "O možnosti vstupu Frýdlantu do akciové společnosti KNL jsem zastupitele informoval už na únorovém zastupitelstvu bezprostředně poté, co jsme o ní začali s hejtmanem reálně uvažovat. Jsem přesvědčen o tom, že jde o nejlepší řešení pro zachování základní zdravotní péče na Frýdlantsku. Protože v KNL vidím garanci toho, že bude ve Frýdlantu provozovat tu zdravotní péči, kterou výběžek potřebuje," řekl k záměru frýdlantský místostarosta Jiří Stodůlka (ODS). Poslední slovo budou mít podle něj zastupitelé.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace