Frýdlant vydražil za 5,7 milionu korun areál bývalé pily, na 8000 metrech čtverečních bude sběrný dvůr

13. 10. 2021 | 14:29

Frýdlant vydražil areál bývalé pily, který je poslední průmyslovou rozvojovou plochou ve městě. Radnice tam chce vybudovat sběrný dvůr, případně i kompostárnu. Dnes má město pro svých 7500 obyvatel jen sběrné místo, o sběrný dvůr přišlo po záplavách v roce 2010. Areál byl v aktivní záplavové oblasti a tento typ provozu tam už nemohl zůstat, řekl dnes ČTK starosta Jiří Stodůlka (ODS).

frydlantOdpady
archivní ilustrační foto Artur Irma

Nově získaný areál o rozloze zhruba 8000 metrů čtverečních navazuje podle starosty na městské pozemky o rozloze asi 3000 metrů čtverečních, kde je i hlavní přítok kanalizace na čistírnu odpadních vod. "Stát čím dál tím víc přitvrzuje v oblasti odpadů a město potřebuje sběrný dvůr a plochu, kde můžeme uložit výkopek z našich staveb, kde můžeme uložit trávu, větve a připravovat třeba kompostárnu. Proto jsme se rozhodli areál koupit," dodal Stodůlka.

Pozemek prodával správce konkurzní podstaty v dražbě. "My jsme na nákup měli 8,5 milionu korun, ale nakonec se nám to podařilo vydražit za 5,7 milionu, což je korektní cena," poznamenal starosta. Městská rada podle něj na nákup schválila limit 7,5 milionu korun, zastupitelé přidali další milion. Částku ale radnice držela v tajnosti v obavě ze spekulantů. Podobně chtělo město před třemi lety koupit bývalý areál textilky Slezan, strop nastavený na 3,6 milionu korun tehdy ale nestačil a areál získal jiný kupec za 4,63 milionu korun.

Frýdlant má propracovaný systém sběru a likvidace odpadu, od roku 2016 zvedl poplatek za komunální odpad na 790 korun ročně, což je v kraji zatím nejvíce. Důsledným tříděním si ale lidé mohou platbu snížit a jsou i takoví, kteří neplatí nic. "Lidé mohou třídit nejen do kontejnerů. Třídí také doma do pytlů plasty, papír a kartony od nápojů, dostávají za to zpátky peníze a v dalším roce platí o to méně. Třeba za kilo papíru vracíme zpátky tři koruny," řekl Stodůlka.

Každý ve městě, kdo je zapojený do pytlového sběru, může nyní požádat město o kompostér. "Radnice přes zimu kompostéry nakoupí a na jaře je bude rozvážet do domácností. Měl by se tím snížit podíl trávy a větví v komunálním odpadu, abychom ho nemuseli likvidovat," dodal starosta.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace