Greenpeace bude dnes odpoledne protestovat proti plánovanému stažení žaloby na důl Turów a ustupování polskému nátlaku
Dnes odpoledne má česká vláda poprvé jednat o smlouvě s Polskem, která by dovolila další těžbu na dole Turów výměnou za finanční kompenzace a podmínky, které by budoucí těžba měla splňovat. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která minulý týden jednala ve Varšavě s polskou ministryní klimatu Annou Moskwovou, představí český návrh smlouvy a zároveň bude informovat o požadavcích polské strany.
Není jasné, zda bude vládu jen informovat, nebo zda se o návrhu bude diskutovat či zda se bude schvalovat. Greenpeace dlouhodobě varuje, že ani současné znění smlouvy nebude stačit k tomu, aby dostatečně ochránilo životní prostředí a zásoby vody na české straně hranice. Jakékoli ústupky polskému nátlaku tak organizace považuje za nepřijatelné a bude proti nim protestovat před zahájením zasedání kabinetu Petra Fialy. Pokud vláda schválí slabou dohodu výměnou za peníze, bude si organizace Greenpeace stěžovat k Evropské komisi.
Co: protestní happening
Kde: před Úřadem vlády, Praha
Kdy: dnes - 26. ledna, 15:15 - 16:00
Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká: “Současná smlouva nechrání zásoby vody a je k ničemu. Pokud na ni vláda přistoupí nebo z ní dokonce ještě ustoupí, prodá české občany a životní prostředí pod cenou. To se nedá opravedlnit ani slibovanou výstavbou vodovodů. Nejen, že budou tisíce lidí v takovém případě čekat roky na vodu, ale také jim vyschne krajina a je otázka, jestli se na takovém místě vůbec bude dát žít. Navíc peníze na vodovody se dají získat i jinak než nedůstojným handlováním s Polskem - česká vláda by se měla obrátit na Evropskou komisi a požádat ji o řízení o ekologické újmě a vyčíslení škod.”
Kostru současné smlouvy podle vyjádření v médiích tvoří text připravený minulou vládou loni v září. Polská vláda však požaduje ústupky, s nimiž seznámila českou stranou minulý týden. Greenpeace dlouhodobě kritizuje, že je smlouva a její domlouvání utajené, podalo proto žalobu na Ministerstvo životního prostředí za neposkytování informací veřejnosti.
Motivací Polska pro urychlené uzavření smlouvy je stažení žaloby na důl Turów, kterou Česko podalo k Soudnímu dvoru EU. Ten nařídil v předběžném opatření dočasně důl uzavřít a když Polsko odmítlo rozhodnutí soudu poslechnout, nařídil platit pokutu ve výši 500 tisíc eur za každý den ilegální těžby. Spor zatím stále běží, na začátku února se k němu má vyjádřit generální advokát Soudního dvoru EU. Finální rozsudek má padnout na jaře. Smlouva mezi Českem a Polskem se přitom dá uzavřít kdykoli, i po konečném rozhodnutí soudu.
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace říká: “Polská vláda hraje s tou českou hru na kočku a na myš. Je to trapné. Chápeme, že česká vláda chce mít dobré vztahy s Polskem, ale současná polská vláda o to evidentně nestojí. Je pro nás nepochopitelné, že česká vláda dosud nepřizvala k jednání Evropskou komisi, která jí ve sporu již několikrát podpořila. Před jejími zástupci by si Polsko takové podivné tanečky nedovolilo a česká vláda by byla v lepší pozici a mohla by vyjednat skutečné omezení těžby tak, aby neničila české životní prostředí a zásoby vody.”
Polsko plánuje na dole Turów těžit až do roku 2044. Podle Greenpeace by však těžba a spalování uhlí v komplexu Turów mělo být co nejrychleji ukončeno a místní region by měl projít spravedlivou transformací.
TZ/Greenpeace
Průvodce dohodou Richarda Brabce o Turówu přibližuje nové vládě skutečný obsah chystané dohody
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková převzala znění dohody vyjednané svým předchůdcem Richardem Brabcem a navrhuje její schválení, aniž by znala skutečný obsah. Kolektiv expertů a místních organizací, kteří se kauze dlouhodobě věnují, proto pro členy nové Fialovy vlády vydali Průvodce dohodou Richarda Brabce.
Z oficiálních vyjádření ministryně Hubáčkové vyplývá, že se spolehla na dobré slovo svého předchůdce Richarda Brabce o dostatečnosti obsahu jím vyjednané dohody, aniž by se s jejím konkrétním zněním podrobně seznámila a ověřila, že je skutečně dostačující. Vzhledem ke krátkému působení nové ministryně v úřadu je tato situace pochopitelná. Zařazení dohody ke schválení na jednání vlády a ignorování varování hydrogeologů za těchto okolností již ale nikoliv.
Nejen ministryně Hubáčková, ale také ostatní ministři ale ponesou osobní odpovědnost za schválení špatné dohody vyjednané předchozí administrativou. Experti i místní organizace, kteří se kauze rozšíření dolu Turów věnují již čtvrtým rokem, účastnili se řízení o prodloužení těžby a text dohody podrobně analyzovali již pro předchozí vládu, proto pro usnadnění orientace vydávají Průvodce dohodou Richarda Brabce.
“Vyjádření Anny Hubáčkové v reakci na naši zprávu o rozporu dohody se zákonem, která je podložená daty hydrogeologů z výzkumných ústavů, které MŽP samo zřizuje, nás velice znepokojilo. Potvrzuje totiž to, čeho jsme se obávali, tedy že ministryně automaticky převzala text dohody od svého předchůdce, aniž by jeho obsah vyhodnotila. Takový přístup nelze označit jinak než jako hazardování s naší budoucností. Odpovědnost za něj však neponese pan Brabec nebo pan Babiš, ale nová vláda, která ani přesně neví, co bude schvalovat,” říká Milan Starec - místní obyvatel a člen Sousedského spolku Uhelná.
“Je to velice nebezpečná situace. Ministryně Hubáčková se dnes chystá požádat vládu o podporu dohody, která je přitom nelegální. Jsem zklamaná tím, jak netransparentní celý proces je. A také tím, že i nová vláda ignoruje informace vlastních hydrogeologických expertů, kteří již dlouho upozorňují na to, že opatření navržená ve smlouvě vodu neochrání. Každý ministr, který pro dohodu ruku zvedne, na sebe bere osobní odpovědnost. Za lidi, kterým voda v blízkých letech dojde, i za s tím spojené porušení českého práva,” říká Anna Kšírová - lékařka a členka rady pro klima Libereckého kraje.
“Ve veřejných vyjádřeních ministryně Hubáčkové dochází bohužel k řadě nesprávností, v čele se zaměňováním pozice Soudního dvora EU coby arbitra sporů plynoucích z dohody a téhož soudu coby dozorce nad dodržováním evropského práva obecně. Chápeme, že tyto složité procesy i stávající obsah dohody jsou náročné na rychlou orientaci, nemůžeme ale míchat jablka a hrušky, když jde o vyhodnocení mezistátní dohody a mechanismů, které v ní jsou, nebo spíše nejsou zakotveny. ČR v dohodě jasně prohlašuje, že se možnosti vynutit na Polsku evropské právo do budoucna dobrovolně vzdává,” říká Petra Urbanová, právnička expertní organizace Frank Bold.
TZ/platforma Společně pro vodu