Jednání o mezivládní smlouvě k dolu Turów budou pokračovat, expertní týmy k dohodě zatím nedospěly

19. 06. 2021 | 10:09

Ve čtvrtek, po úvodním setkání politických představitelů Česka i Polska, začala expertní jednání o detailech mezivládní smlouvy, ze jejíchž podmínek by byla Česká republika ochotná stáhnout žalobu na Polsko. Tu ČR podala kvůli prodloužení těžby na dole Turów, a aktuálně čeká na rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Dvoudenní vyjednávání zatím dohodu expertů nepřineslo, nicméně jednání budou pokračovat příští týden.

hejtman 1Z6 9435
Foto: Úřad vlády ČR

„Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek, a v jednáních budeme pokračovat i příští týden,“ okomentoval dnes vyjednávání Vladislav Smrž, náměstek MŽP, který vede za Ministerstvo životního prostředí český vyjednávací tým.

Po expertních jednáních, dnes odpoledne, se k tématu bilaterálně sešli ještě jednou ministři životního prostředí obou zemí, Richard Brabec a Michal Kurtyka, a diskutovali aktuální stav vyjednávání. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl dnes ministr Brabec, který při jednání s polským ministrem Kurtykou také znovu zdůraznil, "že dohoda musí České republice přinést jasné záruky, že kvalita života a životní prostředí našich občanů v Libereckém kraji nebudou pokračující těžbou v dole ohroženy."

Foto: Úřad vlády ČR„Jsem rád, že jednání vůbec začala. Návrh dohody, který projednáváme jde významně nad rámec žaloby, kterou ČR podala na Polsko u Soudního dvora EU. Naším cílem je dlouhodobě garantovat nepřekročitelnost limitů hluku či prašnosti na českém území a zároveň požadujeme po PGE, aby navržená opatření zastavila další odtok podzemní vody do dolu Turów,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Myšlenka případné mezivládní smlouvy a její první obrysy se diskutovaly na jednání v Libereckém kraji v pondělí 24. května [1], o které požádala polská strana poté, co Soudní dvůr EU nařídil tzv. předběžným opatřením okamžitě zastavit těžbu na dole Turów do doby, než rozhodne o žalobě [2]. Polská strana se proti předběžnému opatření k Soudnímu dvoru EU ohradila, ale současně požádala Česko o jednání, které doposud odmítala. Na začátku června pak česká vláda odsouhlasila rámec pro vznik mezivládní smlouvy, na základě které, by ČR mohla stáhnout žalobu na Polsko [3]. Ten obsahuje, vedle uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody na české straně hranice, mimo jiné přezkum dosavadních povolovacích procesů v souladu s evropským právem nebo poskytnutí veškerých dostupných informací o dopadech těžby, což je i podstata současné žaloby proti Polsku.

[1]https://www.mzp.cz/cz/news_20210524-Cesti-a-polsti-zastupci-dnes-jednali-o-Turowu-Diskutovali-take-o-patecnim-rozhodnuti-Soudniho-dvora-Evropske-unie

[2]https://www.mzp.cz/cz/news_20210521-Polsko-musi-okamzite-zastavit-tezbu-na-dole-Turow-rozhodl-Soudni-dvur-EU

[3]https://www.mzp.cz/cz/news_20210607_Vlada-dnes-odsouhlasila-mandat-k-zahajeni-jednani-s-Polsem-k-Turowu

Petra Roubíčková, Tisková mluvčí a vedoucí oddělení tiskového a PR Ministerstvo životního prostředí ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace