Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jubileum slavily všechny tři vily Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem - Albert, Daniela i Rozálie

03. 10. 2019 | 5:39

Vila Albert, vila Daniela a vila Rozálie, budovy Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem, ožily v pátek 27. září nevídaným ruchem. Všude se slavily šedesátiny domova. Pogratulovat přijeli také zástupci dalších domovů pro seniory, zřizovaných Libereckým krajem. Strom, který bude připomínat jubileum domova, zasadil na zahradě před vilou Albert náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda.

DDjindrichovice
archivní foto

Ačkoliv počasí oslavám pod širým nebem moc nepřálo, několik desítek seniorů vydrželo venku podstatnou část kulturního programu. V dřevěném altánku u vily Albert hřál krb, podával se domácí guláš a mnozí návštěvníci se zahřáli i slavnostním přípitkem. Ve všech budovách se současně konal Den otevřených dveří. Lidé si mohli prohlédnout jindy nepřístupné prostory historických vil.

Na slavnost se přišly podívat také děti z místní základní školy. Návštěvníky čekaly vedle hudebního vystoupení i projížďky kočárem, taženým koňským spřežením, po všech vilách domova. Tam si mohli prohlédnout výstavu fotografií Kamily Kolaříkové z posledních let domova – Dotek času, a rovněž besedovat s pamětníky nad dobovými dokumenty a snímky. Historii domova důchodců navodily i pečovatelky, které se oblékly do dobových oděvů. Nechyběli ani pionýři a pionýrky. Atrakcí se staly i historické automobily.

O tom, co přineslo 60 let domova a kolik zde žilo klientů, popovídala ředitelka Karla Salabová. „Péči prvním obyvatelům domova poskytovaly řeholní sestry z Misijní kongregace služebnic Ducha svatého, původem ze Slovenska. Ty usilovaly také o duchovní blaho a pohodu seniorů,“ řekla.

archivní foto

Dalších mnoho úspěšných let a spokojených obyvatel popřál jindřichovickému domovu náměstek Pavel Svoboda, který přivezl místním seniorům k narozeninám kytku v květináči. Připomněl důležité rekonstrukce, jimiž vily v posledních několika desetiletích prošly. „Ještě v roce 1962 žilo dohromady ve všech třech budovách 150 obyvatel. Což je více než dvojnásobek dnešního počtu. Je vidět, že se za ta léta hodně zlepšil komfort zdejších seniorů,“ zdůraznil Pavel Svoboda. „Šedesát let v životě člověka je už počátek podzimu. V historii domova pro seniory ale neznamenají šedesátiny žádný velký zlom. Šedesátiletý domov, na rozdíl od nás, lidí, může být v budoucnu ještě hezčí a modernější než je teď,“ doplnil.

LK/Filip Trdla