Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecká zoo vydá bankovku s motivem slona, orlosupa a takina s nominální hodnotou nula euro

03. 05. 2019 | 12:04

Liberecká zoo v rámci oslav 115. výročí od založení vydá suvenýrovou bankovku s nominální hodnotou nula euro. Očekává, že o ni bude velký zájem. Hlavním motivem budou zvířata, která zoo charakterizují - slon, takin a orlosup. ČTK o tom informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Liberecká zoo chová přes 160 druhů zvířat a každé považuje něčím za jedinečné. "Nakonec jsme vybrali slona, takina a orlosupa, kteří jsou jak návštěvnicky atraktivní, tak pro naší zoo charakterističtí," uvedla vedoucí marketingu zoo Marta Dostálová. Slony má zahrada přes 60 let, s chovem takinů začala jako první mimo Asii a orlosupy pravidelně vypouští zpět do volné přírody v Alpách.

Zoo po zkušenostech z jiných evropských zahrad očekává, že o tento suvenýr bude velký zájem. "Není neobvyklé, že se celý náklad vyprodá již během několika hodin, popřípadě dní. Podobně tomu bylo i při prvním vydání bankovky České republiky s motivem Prahy, která se v nákladu 10.000 kusů vyprodala za necelé dva dny," uvedla Tesařová. Podle ní jsou první zoo v republice, jež eurobankovku vydá. K dispozici bude 5000 kusů a prodávat se budou 27. května v pavilonu ZooExpo za 80 korun či 3,50 euro.

Bankovky jsou vyrobené z bavlněného papíru, který se používá při výrobě skutečných eurobankovek. Zároveň také obsahují některé ochranné prvky jako pravé eurobankovky a jsou chráněny proti případnému zneužití v automatech přijímajících peníze. Emise má speciální sériové číslování. Zoo je dostane z francouzské tiskárny cenin, která vyrábí i pravé eurobankovky. "Koncept nulových eurových suvenýrů pochází z Francie, kde ho v roce 2015 vytvořil Richard Faille. A jeho hlavní filozofií je podpora turismu a propagace významných turistických lokalit Evropy," dodala Tesařová.

Načítám...
Napiš komentář