Na koupališti v Hejnicích se topila žena, převezli ji na ARO a naštěstí se ji podařilo oživit 

09. 08. 2020 | 18:33

Na přírodním koupališti v Hejnicích na Liberecku se dnes kolem poledne topila třiapadesátiletá žena. Několik desítek minut trvající resuscitace byla úspěšná, řekl dnes ČTK krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. "Letecky jsme ji transportovali na ARO liberecké nemocnice," dodal.

koupalištěHejniceVrtulnik
Foto: FB starosty Hejnic Jaroslava Demčáka

Ocenil také spolupráci se svědky a takzvanými first respondery. To jsou většinou policisté či hasiči, kteří mají k dispozici laický defibrilátor AED. "Snažíme se je (first respondery) co nejvíce využívat a osvědčuje se to. Jsou tam častěji dřív než naše posádky," uvedl mluvčí záchranné služby.

V tomto případě šlo o místní hasiče. Starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice) dnes ČTK řekl, že žena se začala nečekaně topit zhruba v metrové hloubce koupaliště. "Bylo štěstí, že ji vytáhli ti, co byli kolem, to znamená návštěvníci koupaliště. Začali ji oživovat a shodou okolností v přilehlém stánku byli naši dva hasiči, kteří když slyšeli, že se něco děje, tak se šli podívat. Takže jeden okamžitě běžel pomáhat oživovat a druhý letěl do garáže pro AED, protože je od koupaliště asi jen 300 metrů," uvedl Demčák.

To, že jsou hasiči vybaveni přístrojem AED, oceňuje. "Jsme v okrajové části a nějakou dobu záchrance trvá než přijede. AED využijeme tak jednou za jeden či dva měsíce," dodal starosta města v podhůří Jizerských hor. Laické defibrilátory zvyšují šanci na přežití v případech srdečních obtíží a bezvědomí. Po Libereckém kraji jich je rozmístěno přes 80. K dispozici je mají hasiči, policisté a jsou i na hojně navštěvovaných kulturních cílech či odlehlých horských chalupách. Záchranáři v kraji provedou za rok zhruba 400 resuscitací, systém AED je aktivován u každé třetí.

Tonutím ženy v Hejnicích se zabývají i policisté. Jejich regionální mluvčí Vladimíra Šrýtrová dnes uvedla, že budou zjišťovat okolnosti události. Podle starosty nebývá časté, že by se někdo na koupališti v Hejnicích topil. "Bylo to po dlouhé době, naposledy někdy v 80. letech (20. století) jeden chlapec," dodal.

čtk

O neštěstí na hejnickém koupališti informoval jak první na facebooku starosta Hejnic Jaroslav Demčák a přidal i působivou fotografii (nahoře u článku) Napsal: Bohužel, ani Hejnicím se dnes nevyhla nepříjemná častá situace z těchto dní v podobě topící se osoby ve vodě.

A MOC DĚKUJEME VŠEM SLOŽKÁM IZS (Hasiči, Lékaři, Zdravotníci a Policie) A DOBROVOLNÍKŮM, KTEŘÍ SE ZAPOJILI DO ZÁCHRANY

Dávejte prosím na sebe v těchto parných dnech pozor a také na vaše blízké a hlavně své děti.

Tady to taky bylo jen asi v metrové hloubce, proto i mělké zahradní bazény umí být někdy nebezpečné. Léto je krásné, tak ať si ho všichni můžete se svými blízkými užívat ve zdraví a pohodě.

fb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace