Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nemocnice ve Frýdlantu začne opět provozovat pohotovost

11. 07. 2019 | 12:26

Lékařskou pohotovostní službu převezme nemocnice ve Frýdlantu na Liberecku zřejmě od srpna. Od září chce obnovit jednodenní chirurgii a přemístí se tam i oddělení následné péče z Jablonného v Podještědí. Novinářům to dnes řekl generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš, která nemocnici ve Frýdlantu provozuje od začátku července. Nemocnice Frýdlant, která zajišťuje péči pro 25.000 lidí z Frýdlantského výběžku, v posledních letech kvůli nedostatku lékařů postupně omezila péči.

Liberecká nemocnice odkoupila frýdlantskou nemocnici od společnosti EUC za 8,6 milionu korun, což odpovídá zůstatkové hodnotě vybavení. Podle Lukáše se zatím s nemocnicí stále seznamují. "Problém je v nedoinvestování některých provozů," uvedl.

Areál samotný patří městu Frýdlant a nemocnice si ho pronajímá. "Jsme připraveni veškeré nájemné vracet zpátky do nemocnice, což je 3,5 milionu korun včetně DPH. A investovat k tomu v dalších letech 38 milionů korun," uvedl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. To by mělo pokrýt asi třetinu peněz, jež jsou podle odhadu liberecké nemocnice potřeba ve Frýdlantu investovat do špatného stavu budov nemocnice.

Za největší problém nemocnice nový majitel považuje nedostatek lékařů. Lukáš ale předpokládá, že dokážou i tento problém vyřešit a v průběhu srpna začnou poskytovat lékařskou pohotovostní službu 24 hodin denně. Předchozí provozovatel nemocnice, firma EUC, ji přestal zajišťovat před rokem a tuto službu převzali místní praktičtí lékaři a specialisté spolu s lékaři z Liberce.

Podle ředitele se již činí kroky také k tomu, aby do Frýdlantu mohli přestěhovat oddělení následné péče z Jablonného s 50 lůžky, kterou také provozuje liberecká nemocnice. Částečně by se tím mohl vyřešit problém s lékaři, kteří by se společně s oddělením přemístili do Frýdlantu.

Foto: Artur Irma

Frýdlantská nemocnice začne znovu provádět i menší chirurgické zákroky. "Nezůstal tady žádný chirurgický lékař, jen střední zdravotnický personál. Naší snahou je od měsíce srpna poskytovat aspoň indikační ambulanci a klasickou chirurgickou ambulanci," uvedl přednosta chirurgického centra v Liberci Peter Hromádka. Základní operativu by podle něj nemocnice mohla začít provádět od září. "Kýla, apendix, žlučník, křečové žíly," vypočetl možné zákroky Hromádka.

Firma EUC (dříve Euroclinicum) koupila nemocnici ve Frýdlantu v roce 2013. Od té doby nemocnice kvůli nedostatku lékařů omezovala péči. Nový provozovatel nemocnice dnes některé své záměry nastínil na setkání se zaměstnanci. "Čekali jsme, jak se ta situace, která byla neustále nejistá, vyvine. A pro nás to je povzbuzení," řekla sestra specialistka Marcela Horowicová.

čtk