Nová expozice archeologie na Grabštejně je součástí prvního prohlídkového okruhu

24. 06. 2021 | 20:00

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci ve spolupráci se správou Státního hradu Grabštejn zvou na nově otevřenou expozici archeologie. Státní hrad Grabštejn procházel od 90. let 20. století rozsáhlou rekonstrukcí. Stavební práce s sebou nesly množství zemních zásahů, při nichž byly prováděny záchranné archeologické výzkumy.

grabštejnExpo
Foto: NPÚ

Do dnešních dob se podařilo nashromáždit obsáhlý soubor archeologických nálezů, jejichž výběr je dnes začleněn v podobě archeologické expozice do prohlídkové trasy.

Nejširší veřejnosti jsou v expozici archeologie prezentovány výsledky archeologických výzkumů, které probíhaly v areálu hradu Grabštejn, jedná se tedy o exponáty pocházející výhradně z této výjimečné národní kulturní památky. Expozice je členěna tematicky na několik základních okruhů lidské činnosti na šlechtickém sídle od středověku po novověk.

archivní foto

Návštěvník se může seznámit s předměty, které reprezentují všední život nebo způsoby stolování na šlechtickém sídle, se souborem kachlů pocházejících z kachlových kamen určených k vyhřívání interiéru zámku v průběhu staletí, s pozůstatky vojenské činnosti i s několika výjimečnými nálezy, jako jsou hliněné dýmky nebo kovové pouzdro na uchovávání mincí. Součástí expozice je i stručný exkurz do stavební historie šlechtického sídla i náhled do vývoje produkce keramických nádob.

Expozice archeologie na státním hradu Grabštejn je součástí prvního prohlídkového okruhu „Prohlídka grabštejnského sídla“. S průvodcem si tedy návštěvník projde nejen přístupné hradní prostory, ale nově také expozici věnovanou archeologii. V červnu je možné hrad navštívit od úterý do neděle od 9.00–16.00. V letních měsících červenci a srpnu bude prohlídková trasa otevřena od úterý do neděle od 9.00–17.00.

TZ NPÚ/Alžběta Sakařová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace