Nový prohlídkový okruh zámku Sychrov je koncipován jako apartmá Rohanů. Obnova prostor stála přes deset milionů korun

26. 08. 2020 | 10:29

Orientální salon s původními koženými tapetami z Paříže, kabinet kuriozit s lampičkou z Pompejí zničených sopkou či knížecí komnaty. I to je na novém prohlídkovém okruhu zámku Sychrov na okraji Českého ráje, na jehož vytvoření se pracovalo od roku 2006. Obnova prostor stála přes deset milionů korun. Trasa je koncipovaná jako soukromé apartmány Gabriely Rohanové rozené Waldsteinové a Artura Rohana, řekl ČTK při slavnostním otevření nového okruhu kastelán Miloš Kadlec. Nová trasa se otevře pro návštěvníky od září k 200. výročí, kdy francouzští Rohané zakoupili sychrovské panství.

sychrov rohan6
Foto: Artur Irma

Kastelán nový okruh v druhém patře východního křídla označuje za výjimečný. Při prohlídce budou návštěvníci procházet místnostmi jako by byli na návštěvě u knížecí rodiny, takřka v žádné místnosti nejsou provázky zakazující přístup k vystavených exponátům. "O Sychrovu se říká, že je celkově příjemný, co se týče velikosti interiéru, že opravdu vzbuzuje pocit domova. A interiéry druhého patra jsou ještě komornější," uvedl Kadlec. I proto bude ve skupině při prohlídce maximálně osm návštěvníků. Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi, ročně ho navštíví přes 100.000 lidí.Foto: Artur IrmaNa nové trase je 15 místností a šest chodeb s exponáty. Pomyslně se podoba této části zámku vrátila do druhé poloviny 19. století, kdy ho obývala knížecí rodina Artura Rohana. "Okruh zaujme jednak lidi, kteří mají zájem o bohatě instalované prohlídkové okruhy, ale je tam také řada nejrůznějších předmětů, že si tam najde každý něco svého," uvedl kastelán.Foto: Artur IrmaKaždý pokoj má jinou náplň, jsou tam apartmá kněžny a knížete, stroze zařízený dětský pokoj tří princů vychovávaných k vojenské kariéře, dámský a pánský hostinský pokoj, prostřená jídelna či společenský salon. "V orientálním pokoji kromě nádherného porcelánu, jadeitu, je třeba i úžasná samurajská katana ze slonové kosti. V pompejském salonku je nádherné empírové vybavení s biskvitovými sochami a bronzy," uvedl Kadlec. Je tam i kardinálský pokoj jako připomínka toho, že čtyři z rodu Rohanů byli kardinálové. A nechybí ani kabinet kuriozit se suvenýry, jež si Rohané přivezli z cest z Afriky, Ameriky i po Evropě. "A mezi nimi jsou takové výjimečnosti, jako jsou olejová lampička z Pompejí nebo lampička z Jeruzaléma či nádoba z Akropole. Kromě těchto předmětů tam jsou dokonce i egyptští skarabové," dodal Kadlec.Foto: Artur IrmaNový okruh vznikl v nevyužívaných prostorech zámku. Po druhé světové válce toto místo sloužilo jako svozový depozitář, bylo tam na 90.000 předmětů z více než 1000 míst z celé země. Obnova trvala dlouho, protože většinu prací léta dělali svépomocí zaměstnanci restaurátorských dílen zámku. Byly tam propadlé štukové stropy, poškozené obložení stěn a v dezolátním stavu podlahy. "Postup byl patrný, ale pomalý," uvedl Kadlec. K rychlejšímu dokončení podle něj pomohlo, že v závěru roku 2018 získali dotaci skoro 6,8 milionu z ministerstva kultury.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace