O víkendech je na Frýdlantu otevřená věž i prohlídkový okruh s názvem Zbraně, zbroj a rytíři

06. 08. 2022 | 10:16

Hrad a zámek Frýdlant nabízí od letošní sezóny nové trasy, které jsou rozděleny podle toho, jestli chcete navštívit zámeckou nebo hradní část. Prohlídková trasa Frýdlantský hrad vás provede Horním hradem, který je nejstarší částí frýdlantského areálu.
 

frýdlantZvenku
Zámek Frýdlant z dronu. Foto z www.kudyznudy.cz

Frýdlantský zámek pak provádí zájemce bohatě zařízeným zámkem a historií posledních majitelů Clam Gallasů. Plně vybavená prohlídková trasa mapuje zámek a jeho zpřístupněných 24 pokojů ve všech jeho patrech.

A to není vše – o víkendech je otevřen i okruh Zbraně, zbroj a rytíři, který je zaměřen na frýdlantské zbrojnice a jehož součástí je i výstup na věž. Výšlap na hradní věž je sice poněkud náročný, ale odměnou vám bude nevšední výhled na panorama hor. Věž je od paty vysoká 49 metrů. Ve spodní části věže jsou dvě místnosti, které sloužily k ukládání cenností, ale také jako vězení či úkryt. Do horní části vede točité schodiště a soustava dřevěných schodů. Věž s názvem Indika (název pochází z latinského slova "index", tedy ukazatel) bývala dříve plochá a dle pověsti sloužila jako světelný maják na obchodní stezce z Čech, do Lužice a dále do Polska. Ochoz současné hradní věže pochází z druhé poloviny 16. století a její kamenné tělo z hlubokého středověku.
 
Dětské prohlídky a volný vstup na nádvoří

Ve vybraných termínech je nabízen i dětský prohlídkový okruh, který jednoduchou formou seznamuje dětské návštěvníky s životem na panském sídle. Děti se potkají s nevšedním domácím mazlíčkem dcer posledních majitelů, projdou se po slavnostním schodišti a navštíví soukromé části, které obývala poslední majitelka panství. Prohlídku zakončí v dětském pokoji, kde si prohlédnou hračky zámeckých dětí.

Ten, kdo si na prohlídky nepotrpí se může podívat zdarma alespoň na nádvoří, kde je umístěna provizorní kavárna. Na zámku v těchto dnech pokračuje restaurování sgrafit, byly provedeny restaurátorské průzkumy a souběžně probíhá záchranné zajištění sgrafitové fasády Kastelánského křídla, které bude ukončeno do konce září letošního roku.

Státní hrad a zámek Frýdlant byl vybudován v polovině 13. století na ochranu před vpádem Tatarů. Prvním turistům se otevřel již roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také sbírka zbraní a dýmek a také zámecká obrazárna.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/na-frydlantu-se-o-tomto-vikendu-odemkne-hradni-vez

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace