Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Péči o nemocné ve Frýdlantu převzala liberecká nemocnice, většina pacientů změnu vítá

01. 07. 2019 | 14:10

AKTUALIZOVÁNO: Péči o pacienty ve Frýdlantu na Liberecku převzala dnes Krajská nemocnice Liberec. Největší nemocnice v Libereckém kraji odkoupila od EUC nemocnici za 8,6 milionu korun, což odpovídá zůstatkové hodnotě vybavení. Areál samotný patří městu Frýdlant a nemocnice si ho pronajímá. Pro nemocné se dnes mnoho nezměnilo, nemocnice normálně funguje, žádné z oddělení nový provozovatel nezavřel, zjistila dnes ČTK ve Frýdlantu.

TvLKnemocnice frydlant2 menší
Foto: Artur Irma

Většina pacientů změnu vítá, mnozí se obávali, že nemocnice ve Frýdlantu skončí. "Je to dobře, museli bychom všichni jezdit do Liberce a bylo by tam pro nás asi málo místa," řekl ČTK Jaroslav Janáček, který dnes mířil na kontrolu na chirurgii. "Určitě mi to zjednoduší život, že nebudu muset jezdit do Liberce, přeci jen je to daleko a teď nemůžu jezdit autem," doplnil Jiří Kubát, který je po infarktu.

Nemocnice Frýdlant zajišťuje péči pro 25.000 obyvatel Frýdlantského výběžku. Firma EUC (dříve Euroclinicum) ji koupila v roce 2013. Od té doby ve Frýdlantu kvůli nedostatku lékařů postupně omezila péči. Už rok neposkytuje ani lékařskou pohotovost. Situaci ještě zkomplikovala otrava krve, která se v závěru loňského roku objevila u devíti operovaných pacientů. Příčiny dosud nejsou jasné, policie případ stále vyšetřuje. Liberecký kraj usiloval o odkoupení nemocnice tři roky.

"Chceme nemocnici ve Frýdlantu zachránit a stabilizovat. Máme zájem o všechny dobré, poctivě a pilně pracující zaměstnance nemocnice. Dobří zdravotníci jsou to nejlepší, co nemocnice má," řekl ČTK generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš. Krajská nemocnice podle něj plánuje, že ve Frýdlantu zachová maximální možný rozsah medicíny a chce poskytovat lidem bezpečnou a kvalitní zdravotní péči. "Žádné oddělení se nezavírá, nikdo neztrácí svou práci, nebudeme ale nutit naše zaměstnance, aby šli pracovat do Frýdlantu, sami jich v Liberci nemáme dost. Nebudeme ohrožovat libereckou nemocnici ve snaze zachránit tu frýdlantskou," dodal Lukáš.

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) je velmi spokojen, že se převzetí nemocnice podařilo dotáhnout do konce. "Teď už je to na Krajské nemocnici Liberec, jak to půjde dál. Nebude to nic jednoduchého, zejména s ohledem na personální záležitosti," řekl. Město je podle Ramzera připraveno pomoci. "Jsme připraveni investovat do areálu zhruba 25 milionů korun, deset milionů ze svého a 15 milionů z úvěru. A dohodli jsme se s krajskou nemocnicí, že než si vezmeme úvěr, jsme připraveni do areálu reinvestovat veškerý nájem," dodal frýdlantský starosta.

čtk