Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Polští úředníci rozhodnou o rozšíření dolu Turów o několik měsíců později. Využije toho česká vláda?

05. 11. 2019 | 9:15

Polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi oznámilo, že prodlužuje lhůtu, v níž chce rozhodnout o kontroverzním rozšíření dolu Turów na česko-polských hranicích. Nově by mělo vydat své stanovisko v procesu vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) v březnu 2020, tedy pouhý měsíc před vypršením stávajícího povolení k těžbě.

turow10 detail
Turów, foto: Artur Irma

Podle organizace Greenpeace by česká vláda měla tuto změnu využít a ve světle nových skutečností požádat o odklad termínu pro dokončení přeshraničního procesu EIA. Zatím pro něj totiž platí termín 16. listopadu, přestože od polské strany stále neobdržela informace nezbytné k důkladnému posouzení záměru a k vytvoření stanoviska, nakolik je pro Českou republiku přijatelný. Rozhodnout o dalším postupu vůči problematickému polskému dolu může vláda jako celek rozhodnout již během dnešního vládního zasedání, případně se za zájmy místních lidí na Liberecku může postavit ministr životního prostředí Richard Brabec sám.

Důl Turów již desítky let prokazatelně odvádí vodu z krajiny a ze studní místních lidí na české straně hranice, po rozšíření a zahloubení dolu by nedostatkem vody mohlo trpět až 30 tisíc lidí na Hrádecku a Frýdlantsku. Polská strana přitom stále ministerstvu životního prostředí nedodala detailní studie vlivu na životní prostředí a ztrátu vody na českém území a důkazy o funkčnosti protifiltrační clony, kterou navrhuje polská společnost PGE postavit nedaleko Hrádku nad Nisou, aby zabránila stékání vody z místních zdrojů do dolu.

Společnost PGE chce prodloužit těžbu na dole Turów až do roku 2044. Proti projektu se na české straně zvedla vlna odporu, především z řad místních lidí. Své připomínky proti rozšíření dolu v přeshraničním procesu EIA poslalo téměř 5000 lidí z České republiky.

Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace, říká:

Vláda v čele s ministrem životního prostředí a premiérem slibuje dlouhodobě podporu a pomoc lidem z Hrádecka a Frýdlantska, kteří čelí negativním vlivům dolu Turów. Stát by tedy podle nás měl využít všech možností své občany před negativními dopady těžby chránit. Proces EIA je příležitostí vyjádřit se k záměru, čeští úředníci si ovšem dlouhodobě stěžuje na nedostatek informací o záměru od polského investora. Bez nich přitom není možné vypracovat a vydat kvalitní stanovisko České republiky.”

Tisková zpráva Greenpeace