Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ponořit ruce do kádě s  papírovinou a vytvořit arch, to je zážitek, který nepřestává bavit ani po dvaceti letech

15. 10. 2019 | 11:21

Uprostřed Podještědí, v obci Zdislava, se nalézá rodinná manufaktura — ruční papírna Papyrea. Její provozovatelé vyrábí ruční papír, pořádají víkendové kurzy, přednášky, rukodělné dílny pro děti i dospělé, nabízí teambuildingové aktivity, pohodu i aktivní odpočinek.

Papírna (2)
Foto: LK

K výrobě papíru tu slouží nejen původní materiály, jakými jsou len, konopí a bavlna, ale i juta, sisal, vodní hyacint, papírenská moruše či sloní nebo koňský trus.

„Papírna Papyrea významně obohacuje pestrou paletu tradičních řemeslníků v našem kraji. Její majitelé nepracují jen s tradicí samotnou, ale uplatňují také řadu současných nápadů. Třeba novodobou grafiku na výrobcích nebo používání semínek bylin či květin jako součásti papíru, přičemž po namočení papíru vyklíčí nové rostliny. A místo, kde papírna působí, je balzám na duši,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Papír se ve Zdislavě rodí podle historických výrobních postupů čerpáním na síto. Japonská technika výroby papíru pochází ze šestého století našeho letopočtu, zachovala se v původní podobě dodnes a je zapsána v nehmotném dědictví UNESCO. Kdo chce, může si výrobu vyzkoušet: třetím rokem papírna úspěšně uskutečňuje projekt jednodenních workshopů.

Foto: LK

„Ponořit ruce do kádě s papírovinou, vytvořit arch papíru a na konci dne ho suchý držet v ruce je zážitek, který mě nepřestává bavit ani po dvaceti letech. To samé čeká účastníky kreativních dílen, ráno se budou dívat na mokrou směs v kádi a odpoledne budou mít ze svého papíru hotový nějaký výrobek,” říká papírník Michal Gorec.

Účastníci se dozvědí o historii ruční výroby papíru, používaných materiálech, v našem případě hlavně papír ze lnu, konopí a bavlny. V dopoledních hodinách se naučí samotnou výrobu, každý si vyrobí desítky archů. Odpoledne pak věnují produktům z vyrobeného papíru — přáním, obálkám, ale i knižní vazbě, linorytu a technikám barvení mramorováním.

Letos nově je v nabídce i knihtisk. Prostřednictvím workshopů se tak zájemci seznámí s historií knihtisku v Evropě a na ručním knihtiskovém stroji budou tisknout  pohlednice, přání a další tiskoviny.

LK/Jan Mikulička

Foto: LK