Potkat se s velkou spisovatelkou umožní osmý ročník Festivalu Karoliny Světlé v Podještědí
Festival Karoliny Světlé pořádá v sobotu 25. května 2024 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině, který zde před deseti lety vybudoval naučnou stezku „Po stopách Karoliny Světlé“. Zážitek z jednotlivých vystoupení umocňuje prostředí: v malebné podještědské krajině tvořila samotná spisovatelka a zrodily se tu i její literární postavy.
Festival zahajuje happening s názvem „Vzácná návštěva“ ve 12:30 hod. v Hodkách u lavice Obrozenkyň. Šest českých buditelek (Světlá, Němcová, Podlipská, Rettigová, Krásnohorská, Nováková) vyřezaných do opěradla lavice ožije díky ochotnickým herečkám i herečkám Divadla F. X. Šaldy, Markétě Tallerové a Veronice Korytářové. Na happening dorazí také muž svými činy pro ženskou emancipaci nenahraditelný – Vojta Náprstek v podání Jana Jedlinského. „O něčem takovém jsme přemýšlely od samého začátku našich aktivit v Podještědí – jaké by to bylo, kdyby se tyto aktivistky a spisovatelky sešly u jednoho stolu, co všechno by společně vymyslely, změnily či ovlivnily,“ říká Andrea Fischerová, spoluautorka festivalu.
Za zpěvu a hudby se pak návštěvníci tradičním krojovaným průvodem vydají ke kostelu ve Světlé, kde je čeká bohatý program na téma Karoliny Světlé, jejích literárních postav, Podještědí i síly ženské odvahy: vyprávění Marka Řeháčka nad starými fotografiemi Podještědí, pouliční divadlo “Letkyně” souboru Holektiv inspirované příběhem první české aviatičky B. Laglerové, dobové tance s Bedřichem Smetanou v podání The Wings, jarmareční písně o české próze s úsměvem nazvané „Psát a mít hlad“, tanečně-pěvecké vystoupení souboru Horačky o tom, jak „H Ještědě byly žencký dycko samostatnější” a koncert Severáčku, libereckého dětského sboru v kostele sv. Mikuláše s písněmi od gregoriánského chorálu přes Smetanovo 19. století až po hudbu dneška.
„Každému otevře cestu k literatuře něco jiného, i proto se těšíme, že na festivalu pokřtíme nový díl didaktické literární omalovánky z nakladatelství OBLAK s názvem Frantina, opírající se o jeden z románů Světlé. Tento inovativní formát čtenářského deníku od autorek Evy Suchomelové a Evy Hanoutové, věnující se podještědské superhrdince, potěší děti, maturanty i pedagogy,” říká Tereza Rafoth, jedna z autorek festivalu.
Děti čeká napínavá cesta za pokladem s Lesní pannou (Babeta Nebusová), kreativní dílny s ateliérem TUBA i tradiční pošta Karoliny Světlé. Hravou a zážitkovou formou tak mohou nahlédnout do literatury 19. století a odnést si domů vlastnoručně vyrobený suvenýr.
V sále Antošova statku budou během festivalu připraveny hned dvě malé výstavy z dílny Podještědského muzea v Českém Dubu a od Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé.
Na festivalovém jarmarku budou k zakoupení výrobky ruční výroby: šperky a módní doplňky, med, mýdlo, proutěné košíky, hračky a poprvé také nabídka specializovaného nakladatelství. Své kulinářské dovednosti nabídne několik regionálních podniků jako liberecká Fresh Cantine, Beranův pivovar, Rybárna pod Ještědem, Zmrzlinářství Leda, Palačinky Proseč a další.
Díky podpoře Libereckého kraje, obce Světlá pod Ještědem a Proseč pod Ještědem, Makalup s.r.o., Sdružení rodáků a přátel kraje Karoliny Světlé i díky neziskovým cílům pořadatelek je vstupné na festival zdarma.
Další informace o festivalu naleznete na https://www.facebook.com/NaucnaStezkaKarolinySvetle a https://www.kudyznudy.cz/akce/festival-karoliny-svetle-ve-svetle-pod-jestedem-1.
Festival je pomyslným zahájením sezóny na naučné stezce „Po stopách Karoliny Světlé“, kterou v roce 2014 vybudoval spolek Stopy v krajině. Stezka zprostředkovává život a dílo „adoptované dcery Podještědí” na 12 informačních tabulích na okruhu dlouhém 7,5 km. Doplňuje ji 18 audionahrávek (k poslechu přímo v krajině či z internetové stránky www.karolinasvetla.cz), interaktivní stojánky o místní květeně, veřejná knihovnička u kostela, umělecky pojaté lavice a tematické kešky, které prověřují znalosti o životě a díle Světlé i krajině Podještědí.
TZ/Tereza Rafoth a Andrea Fischerová