Pro Greenway Jizera se podařilo najít trasu z Turnova do Svijan. Bude se klikatit, musí se vyhnout soukromým pozemkům

17. 02. 2020 | 16:03

Turnovu a okolním obcím se podařilo najít trasu z patnáctitisícového města do Svijan, kudy by v budoucnu měla vést část cyklostezky Greenway Jizera. Hledání vhodné trasy komplikovalo to, že pozemky mají různé majitele. Místostarostka Turnova Jana Svobodová (býv. ANO) novinářům řekla, že vybírali ze tří variant, nakonec zůstala jediná.

cykloGWJ 02charousek
ilustrační foto: Pavel Charousek

"Narazili jsme třeba na jeden pozemek, kdy jsme nebyli schopni protáhnout trasu dál," uvedla. Zhruba desetikilometrová část povede z Turnova přes Modřišice, Přepeře, Všeň a Příšovice a končit by měla u zámku ve Svijanech. Trasa je podle Svobodové klikatá. "Ideální trasa by asi vedla jinudy, ale je to možnost, jak se tam (do Svijan) dostaneme," řekla místostarostka.

Projekt je nyní ve fázi vytvoření projektové dokumentace pro stavební povolení, náklady se odhadují na 1,2 milionu korun. Obce se na její zpracování pokusí získat krajskou dotaci, usilovat budou až o 800.000 korun. Kdy by výstavba mohla začít a kolik bude stát, vedení Turnova zatím nedokáže ani odhadnout. "Bude to ale na etapy," uvedl starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Podle něj se snaží zrychlit projektování, aby mohli žádat na některé úseky o dotaci ze současného programového období. "Tedy zhruba do roku 2022," dodal.

Cyklostezka Greenway Jizera po dokončení povede od pramene Jizery na Smrku v Jizerských horách až po soutok s Labem ve středních Čechách. I když se původně předpokládalo, že by už v roce 2015 mohla být celá trasa hotova, mnoho úseků ještě chybí. Páteřní trasa by měla mít na délku 190 kilometrů. Turnov má z jedné strany cyklostezku hotovou, z města se dá na kole podél Jizery dojet do Líšného. Vybudování tohoto úseku, který má také kolem deseti kilometrů, stálo 32,6 milionu korun a 90 procent nákladů uhradila evropská dotace. Dokončen byl na konci roku 2013, od té doby ho každoročně využívají nejen cyklisté, ale i pěší, vyznavači in-line bruslení či koloběžek. V loňské letní sezoně kolem sčítače na stezce na Malé Skále prošlo nebo projelo skoro 135.000 lidí.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace