Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Schránka v kostele Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem obsahovala i mince ze 17. století

27. 08. 2019 | 16:04

I mince ze 17. a 18. století ukrývala časová schránka nalezená ve věži opravovaného barokního kostela Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem na Liberecku. K dalšímu zkoumání dostanou schránku památkáři. ČTK to dnes řekl starosta Pavel Novotný (Jindřichovický patriot).

jindřichovice kostel FR000461
Foto: zdroj: www.mestohejnice.cz

Ve schránce byly mimo jiné mince s letopočty 1621 či 1797. Jedna z nich je tak zřejmě starší než samotný kostel, který vznikl kolem roku 1670 rozšířením původní kaple. Schránka také obsahovala záznam o opravě z roku 1976. "Uvnitř byla ještě starší olověná schránka z roku 1882. Pak tam je nějaký nápis 1729, strojem psaný zápis, tiskoviny, fotografie, mince," uvedl starosta.

Dopodrobna podle něj schránku neprohlíželi, aby ji nepoškodili. "Necháme ji prozkoumat Národním památkovým ústavem," dodal. Podle starosty chtějí časovou schránku do věže kostela poté vrátit a doplnit o informace ze současnosti.

Sakrální památku převzala obec před čtyřmi lety od církve v havarijním stavu, aby připravila její opravu. Památku navíc poškodila předloni v říjnu vichřice Herwart, která ulomila kříž. Hasiči ho pak museli sundat.

Obec opravuje kostel druhým rokem. Loni začala střechou nad presbytářem, která byla v havarijním stavu. Hrozilo, že se zřítí. Letos práce na střeše pokračují od presbytáře přes hlavní loď až ke kostelní věži. "Už jsme udělali velkou část střechy," uvedl Novotný. Pokračování oprav v dalších letech podle něj závisí na získávání dotací. "Protože obec by takové nákladné zásahy dlouhodobě nezvládala," řekl.

Za dva roky stály opravy kostela přes pět milionů korun, z toho více než dva miliony byly z rozpočtu obce a zbytek dotace. Letos Jindřichovice získaly 1,4 milionu korun od ministerstva kultury a 900.000 korun od Libereckého kraje. Na obnovu kostela může přispět i veřejnost prostřednictvím účtu u České spořitelny 000035-0985040399/0800. Zatím je na něm asi 225.000 korun.

čtk