Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Série akcí na zámku Svijany bude jako svíčky na adventním věnci odpočítávat dobu zbývající do Vánoc

24. 11. 2022 | 5:43

Zámek Svijany nezapomíná na návštěvníky ani po oficiálním ukončení sezóny. Na dobu adventní pro ně letos opět připravil řadu zajímavých akcí na nádvoří, v prostorách zámku i v zámecké kapli, které budou stejně jako svíčky na adventním věnci odpočítávat zbývající dobu do Vánoc. Celý adventní program je zdarma nebo jen s dobrovolným vstupným.

svijanyProdej kaprů
Prodeji kaprů je vyhrazeno finále adventního programu na Zámku Svijany.

Advent 2022 na Zámku Svijany

27. 11.    16:30    Rozsvěcení vánočního stromu, nádvoří
27.11.    17:00    Adventní koncert harfistky Kataríny Ševčíkové, zámecká kaple
3. 12.    10:00 - 17:00   Adventní trhy, nádvoří
3. 12.    17:00    Zpěv vánočních písní za zvuku dobových varhan, zámecká kaple
11. 12.    9:00 - 17:00   Bezplatné prohlídky, vánoční kvíz pro děti     
18. 12.    18:00    Česká mše vánoční J. J. Ryby – Hej mistře, nádvoří
21. 12.    15:00    Zpívání koled s Luďkem Velem, zámecká kaple

První adventní neděli, 27. listopadu, se na nádvoří zámku v 16.30 hodin rozzáří vánoční stromek, pod nímž budou moci příchozí obdivovat ručně malovaný betlém od Kristýny Kolenské.

V 17.00 se pak v zámecké kapli sv. Jana a Pavla uskuteční  adventní koncert harfistky Kataríny Ševčíkové. Jedna z nejvyhledávanějších evropských harfistek se věnuje především sólové hře a ve Svijanech nabídne směs známých skladeb nejrůznějších žánrů. V kapli zazní v jejím provedení ukázky klasické hudby od renesance přes baroko až po hudbu 21. století, filmové balady, vánoční písně v úpravě pro sólo harfu i její vlastní tvorba. O harfě, jednom z nejstarších hudebních nástrojů, se od ní hosté také v průběhu večera dozvědí mnoho zajímavostí.

2. adventní týden

V sobotu 3. prosince se nádvoří zámku stane dějištěm zámeckých adventních trhů, které vždy slibují příjemnou vánoční atmosféru.  Na tradičním jarmarku lze pořídit regionální výrobky, dárkové předměty a zajímavé vánoční dárky. Za zvuku koled budou moci návštěvníci ochutnávat také různé regionální speciality a cukroví. Zahřeje je při tom svařené víno, horká medovina nebo pivovarský elixír – Svijanský Předek. Během druhé adventní neděle budou zdarma přístupné všechny zámecké expozice, z nichž některé budou před připravovanými změnami nové zámecké sezóny k vidění naposledy. Od 17.00 hodin program dne doplní zpěv vánočních písní za zvuku dobových varhan v zámecké kapli sv. Jana a Pavla.

3. adventní týden

Třetí adventní neděle 11. prosince bude ideální pro rodinnou návštěvu. Nabídne opět bezplatné prohlídky zámeckých expozic, při nichž se budou moci hosté projít po žárových hrobech z doby bronzové, odhalit tajemství pohřebního rituálu, prohlédnout si kultovní svijanské labuťky a posedět v původní kapli sv. Jana a Pavla. Pro děti bude připraven zcela nový vánoční kvíz, který prozkouší jejich bystrost a znalosti.

4. adventní týden

Od zkomponování a prvního veřejného uvedení slavné České mše vánoční Hej Mistře Jakuba Jana Ryby, uplyne letos na Štědrý večer 225 let. Hudební dílo, které dobylo svět, má pastorální ráz, je zasazeno do českého prostředí a pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru bylo a stále je srozumitelné a přístupné širokému obecenstvu. Poslední adventní neděli 18. prosince je od 18 hodin na nádvoří Zámku Svijany představí pěvecký sbor Antonína Dvořáka Turnov spolu se sólistou Opery Národního divadla Luďkem Velem.

Adventní program na Zámku Svijany pak ve středu 21. prosince uzavře zpěv vánočních koled. V zámecké kapli je od 15.00 hodin bude zpívat opět sólista Luděk Vele. Před i po koncertu si budou moci zájemci na zámeckém nádvoří pořídit na štědrovečerní tabuli kapra z rybářství Březina.

Čas pro návštěvu Pivních lázní

Podzimní plískanice i krutá zima jsou ideální dobou také pro návštěvu pivních lázní na Zámku Svijany.  Hosty čeká stylové prostředí, profesionální péče a nejkvalitnější pivovarské suroviny. Pivní lázeň ve vířivé dubové vaně nejen zahřeje, ale působí také blahodárně na lidskou psychiku a má řadu prokazatelných léčebných účinků. Horká lázeň v kvalitní svijanské vodě obohacené o o pivovarské kvasnice, slad a chmel je zážitek, na který se nezapomíná.


Zámek Svijany

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu. V roce 2021 byl areál zámku rozšířen o pivní lázně, využívající kvalitní pivovarské suroviny sousedního pivovaru.

TZ Zámek Svijany