Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Starostové v Trojzemí zavrhli 16 let plánovaný most. Není šance, že se na projekt podaří získat peníze z evropských fondů

27. 07. 2020 | 9:35

Starostové v Trojzemí opustili po 16 letech plány na výstavbu společného mostu, který by nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku propojil Česko, Německo a Polsko. Informuje o tom dnešní liberecká příloha MfD. Z původně plánované prosté lávky vznikl kvůli nutným úpravám mohutný most a cena narostla čtyřnásobně na 4,8 milionu eur (126 mil. Kč). Není šance, že se na projekt podaří tolik peněz získat z evropských fondů, napsal list.

trojzemí vizualizace mostu
Vizualizace, LK

O výstavbě společného mostu na bodu trojmezí se začalo mluvit už v roce 2004 při vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru. Při té příležitosti byl postaven nad Oldřichovským potokem u Hrádku dřevěný mostek, který propojil českou a polskou stranu. V plánu bylo, že ho do dvou let nahradí nový most. Projekt zkomplikovalo nestabilní podloží, ale také rozdílné stavební předpisy v jednotlivých zemích.

I když představitelé Hrádku, Žitavy a Bogatyně navržený most zavrhli, neznamená to, že o spojení přes Nisu nestojí. "Jednou z variant je, že by se postavila jen lávka do Německa. Mohl by se obnovit takzvaný Nebeský most, který byl po proudu Nisy 200 metrů od bodu trojmezí. Tedy mezi dnešním Německem a Polskem," řekl deníku starosta Hrádku Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj).

čtk