Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tabule dnes rozmístěné na Frýdlantsku upozorňují na omezení vstupu do lesů kvůli prasečímu moru

06. 12. 2022 | 10:51

Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na Frýdlantsku kvůli africkému moru prasat. Lidé mohou chodit jen po vyznačených cestách. Tabule jsou ve čtyřech jazycích, kromě češtiny také v polštině, němčině a angličtině, řekl dnes ČTK Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu, do jehož správy území spadá.

Morprasatcedulemor2
Foto: Artur Irma

Po pěti letech se minulý týden v Česku opět objevil africký mor prasat. Místo nálezu uhynulého selete prasete divokého se nachází v Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Nákaza AMP je dále potvrzena v Německu, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Itálii, Srbsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě.

Nejvážnějším rizikem je šíření nákazy do chovů prasat domácích, v Evropě bylo v období 21. až 28. listopadu hlášeno celkem 7 ohnisek AMP v chovech domácích prasat (Rumunsko, Severní Makedonie). https://eagri.cz

Tabule postupně rozmístí obce po celé oblasti. Mimořádné opatření platí od 2. prosince na ploše více než 200 kilometrů čtverečních.

Nákazu minulý týden potvrdili u divokého selete, na mrtvé zvíře upozornili turisté u Jindřichovic pod Smrkem u česko-polské hranice. Nemoc je nebezpečná jen pro prasata, ať už divoká nebo domácí. V oblasti je proto zakázán lov divokých prasat, ale také krmení zvířat a volný pohyb lidí v přírodě. "Turistický ruch může mít vliv na pohyb těch prasat na jiná teritoria, než na jaká jsou zvyklá, omezení pohybu lidí tak má zamezit pohybu divočáků a dalšímu šíření nákazy," řekl ČTK ředitel krajské veterinární správy Roman Šebesta.

Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není. "I ten člověk nebo pes, který přijde do infikovaného prostředí, se ale může stát přenašečem nákazy. Je to prevence šíření nákazy na jiná území," doplnil Šebesta. Ve vymezeném území proto lidé mohou chodit v lese jen po vyznačených cestách a je zakázané pouštět v lese psy na volno. Podle odborníků je virus afrického moru prasat velice odolný, a to i vůči nízkým teplotám, například v mraženém mase může přežívat i několik let.

Největším zdrojem nákazy jsou uhynulé kusy, i proto je v pásmu infekce myslivci intenzivně vyhledávají. Pomůže to zjistit, kam se nákaza rozšířila. Myslivce má k aktivnímu vyhledávání uhynulých prasat motivovat také nálezné 3000 Kč za kus. "Město Frýdlant ve spolupráci s Lesy ČR nakoupí dvě desítky plastových kontejnerů, státní veterinární správa k tomu dodá popelnice na jednorázový odpad, aby bylo kam mrtvé kusy bezpečně odkládat," řekl Ramzer. Kontejnery budou podle něj rozmístěné tak, aby byly dostupné pro myslivce i auta kafilerie.

Mimořádná opatření platí pro území po celém obvodu státní hranice ve Frýdlantském výběžku a směrem dovnitř do Libereckého kraje na úroveň Raspenavy. Na jednu stranu od Raspenavy je území ohraničeno Dětřichovem, na druhou stranu Hejnicemi. Podle Šebesty nalezených prasat v oblasti přibývá, u žádného dalšího se ale zatím mor nepotvrdil. "Určitě ale nezůstane u jediného zvířete," řekl. Přes víkend se podle něj v pásmu infekce podařilo nalézt dva uhynulé kusy, vzorky dalších tří uhynulých zvířat z oblasti odeslali veterináři do laboratoří dnes.

čtk

Foto: Artur Irma

Opatření veterinářů mají minimalizovat šíření nákazy v populaci divočáků a ochránit chovy prasat domácích

SHRNUTÍ: V Jindřichovicích pod Smrkem na Frýdlantsku bylo minulý týden nalezeno uhynulé sele prasete divokého nakažené africkým morem prasat. V oblasti o výměře bezmála 200 km² nařídila SVS mimořádná veterinární opatření.

Jak už jsme aktuálně informovali, je v jejich rámci mj. zakázán lov zvěře a krmení prasat divokých. V pásmu bude omezen pohyb obyvatel mimo vyznačené cesty a zintenzivněno vyhledávání a sběr těl uhynulých divočáků. Opatření mají minimalizovat šíření nákazy v populaci prasat divokých a ochránit chovy prasat domácích před zavlečením nákazy.

Do oblasti je zahrnuto a v nařízení vyjmenováno 28 katastrálních území obcí v Libereckém kraji. Obce, na něž se mimořádná opatření vztahují musí nejpozději do 9. 12. 2022 provést soupis všech prasat chovaných v domácnostech. Chovatelé, kteří chovají prasata k nekomerčním účelům, budou muset nechat prasata do deseti dnů porazit.

V pásmu infekce je zakázáno chovat prasata ve venkovních prostorech. Je zakázáno také přemísťování prasat do pásma infekce s výjimkou přesunu k okamžité porážce na jatka. Produkty živočišného původu získané z volně žijících prasat v oblasti bude možné užít jedině na základě odůvodněné výjimky udělené Krajskou veterinární správou pro Liberecký kraj.

V případě nálezu uhynulých prasat divokých či úhynů v chovech prasat domácích je nutné kontaktovat SVS na telefonních číslech 485 246 691 nebo 720 995 207 nebo e-mailové adrese epodatelna.kvsl@svscr.cz.

AMP je akutní onemocnění prasat podobné klasickému moru prasat. Je charakteristický vysokou, téměř 100% úmrtností. V populaci divokých prasat se virus šíří zejména přímým kontaktem, ale také krmivem a podestýlkou, vodou či předměty.

Ochrana chovů spočívá zejména v dodržování zásad biologické bezpečnosti. Mezi tyto zásady patří především zamezení kontaktu s volně žijícími prasaty a zajištění bezpečnosti krmiva.

TZ SVS/Petr Vorlíček, tiskový mluvčí