Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Tankodrom přes Kryštofák má být konečně minulostí, opravu silnice brzdí složitá jednání se zhruba 160 vlastníky pozemků

04. 09. 2019 | 11:11

Složitá majetkoprávní vypořádání brzdí přípravu rekonstrukce silnice z Kryštofova údolí do Křižan. K územnímu rozhodnutí by mělo dojít na konci letošního roku. Průtahy jsou i na několika dalších stavbách, a to v Benešově u Semil, v Roprachticích či na silnici vedoucí z Dubé na hranici kraje.

KryštofUUhliru
Cesta se zpříjemní i do legendární restaurace, kde pečou husy. Foto z www.restu.cz

„S projekční přípravou silnice II. třídy z Kryštofova Údolí do Křižan jsme začali již v červenci roku 2017. Museli jsme podstoupit složitá jednání se zhruba 160 vlastníky pozemků. Úsek je dlouhý bezmála osm kilometrů a vede v blízkosti stávající silnice či v jejím sousedství. To vše prodlužovalo vydání povolení územního rozhodnutí. Věřím, že k němu ještě letos konečně dojde,“ uvedl Jan Sviták, náměstek pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek. Kvůli komplikacím při přípravě stavby tak kraj připravuje tuto rekonstrukci až do nového plánovacího období.

Foto z www.turistickyatlas.cz

Kromě toho v současné době řeší Liberecký kraj problémy při přípravě oprav dalších silnic. V úseku Roprachtice–Kořenov je zapotřebí získat souhlasy 246 vlastníků pozemků. Rekonstrukce se proto rozdělí do dvou částí. Pro úsek mezi Vysokým nad Jizerou a Sklenařicemi již existuje stavební povolení. Zbývající část bude dokončena na začátku roku 2020.

V Benešově u Semil chystá kraj rekonstrukci silnice až ke křižovatce se státní silnicí. I zde se stavba rozdělí na dvě části. Geologický průzkum totiž odhalil nutnost rozšířit dokumentaci k územnímu rozhodnutí, která měla dopad na zábor soukromých pozemků.

Podobná situace je i na silnici v úseku hranice kraje – Dubá, kde došlo k nepřesnému zanesení území do katastrální mapy, což má vliv na přilehlé pozemky.

„Obecně se u těchto úseků obtížně shánějí souhlasy vlastníků pozemků. Vše komplikují i případy, kdy si vlastníci ve svém vyjádření určují nesplnitelné podmínky, jako je vybudování parkovišť, směna pozemků, odkup pozemků za několikanásobně vyšší ceny apod. U asi desetiny případů máme problém majitele kontaktovat, protože jsou například na dovolené či nemají vyřešené dědické řízení,“ uzavřel náměstek Jan Sviták.

LK/Filip Trdla