Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Dětřichově obnovili křížovou cestu. Je ze skleněných plastik umístěných do pískovcových výklenků

18. 11. 2023 | 16:26

Na zahradě kostela v Dětřichově na Liberecku po zhruba 80 letech obnovili historickou křížovou cestu, dnes ji požehnal regionální farář. Zatímco předchozí byla vytvořená z obrázků zasazených do skla, nově má 14 zastavení podobu skleněných plastik, které jsou umístěné do původních pískovcových výklenků. Plastiky vytvořil sklář Josef Novotný ze sklárny Spider Glass ze sousedních Heřmanic.

detrichTOP
Foto z FB Liberecký kraj

"Dělali jsme na tom asi zhruba půl roku," řekl dnes ČTK Novotný. Podle něj nejde o klasické zpracování křížové cesty s barokním motivy. "Pojal jsem to moderně, použil jsem jasnější barvy. Celý biblický příběh jsem znázornil jednoduše," uvedl Novotný. Jednotlivé desky jsou zhruba 40 centimetrů široké a 60 centimetrů vysoké. Ve sklárně Spider Glass vznikly metodou takzvaného fusingu, tedy lehaného skla. "Je to dělané speciální technikou. Je to taková titěrná práce, roztomilá, vyžadující velikou trpělivost," dodal sklář.

Foto z FB Liberecý kraj

Křížová cesta po obvodu zahradní zdi kostela sv. Anny vznikla podle dětřichovské kroniky zřejmě v roce 1828, obnovou prošla v minulosti už několikrát. "Jsme v Jizerských horách, takže to počasí tady docela zlobilo. Mrzlo tady a ty obrázky se musely často měnit. A poslední záznamy, které jsme dopátrali v kronice, tak jsou z Velikonoc 19. dubna 1935, kdy tady byla velká slavnost a žehnala se nová cesta. Tenkrát se jednalo o obrázky zasazené do zasklených jedlových rámů," řekla dnes ČTK Monika Filová za Dětřichovský okrašlovací spolek.

Bez těchto obrázků byla křížová cesta v Dětřichově minimálně od konce druhé světové války. S nápadem na obnovu přišel právě okrašlovací spolek spolu s německými rodáky. K realizaci této myšlenky bylo potřeba přes půl milionu korun, 300.000 korun dala obec, 200.000 Kč se použilo z dotace Česko-německého fondu budoucnosti a desítky tisíc korun přidali i němečtí rodáci. Obec si od křížové cesty slibuje, že bude zajímavá i pro turisty.

Foto - zdroj: www.detrichov-obec.cz

"Myslím, že to určitě bude zajímavé, protože spousta lidí, kteří k nám přichází na obecní úřad, chtějí se podívat do zahrady kostelní. A není to jenom o těch plastikách, ale jsou zde i hroby. Máme tu i Malika," uvedla starostka Martina Kohoutová. Franz Malik byl hajný, kterého v roce 1870 zastřelil známý pytlák Anton Rieger. Podle starostky plánují další úpravy kostelní zahrady, která patří obci od roku 2015. "Doplní se o lavičky, nějaký mobiliář, který sem chceme pořídit příští rok, takže tady bude i krásné posezení," dodala.

Dětřichovská křížová cesta se stane zároveň jedním ze zastavení takzvaného Křišťálové údolí, což je projekt Libereckého kraje na podporu cestovního ruchu a místních sklářských a bižuterních firem. "Zařadíme ji mezi takové zajímavosti našeho kraje," uvedla za Křišťálové údolí Lucie Fürstová. Na Frýdlantsko dosud mohli lidé přijet jen do jediné sklárny, a to právě heřmanické Spider Glass, kde plastiky pro obnovenou křížovou cestu vznikly.

čtk

Fotogalerie: Obnovený pomník padlým z první světové války a křížová cesta smíření se 14 zastaveními od soboty zdobí prostory Dětřichova. Slavnostního aktu, při kterém se obě důstojné památky otevřely očím veřejnosti, se zúčastnil i hejtman Martin Půta a jeho statutární náměstek Jan Sviták oba SLK). Zdroj: FB Liberecký kraj