Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Dolní Řasnici se uskuteční setkání k větrníkům, pozváni jsou příznivci i odpůrci projektu

18. 01. 2023 | 7:14

Proč plán navrhuje v Dolní Řasnici právě šest větrných elektráren a v Krásném Lese jednu, proč se informace o hlukových a zoologických studiích lidé dozvěděli loni v červenci nebo kolik peněz pro obec a obyvatele mohou elektrárny vydělat – to jsou jen některá z témat, která zaznějí na čtvrtečním setkání k Větrnému parku Řasnice.

vetrník
ilustrační foto z https://vetrnyparkrasnice.cz

V prostorách dolnořasnické radnice ho organizuje investor projektu. Jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie zve k věcné diskuzi zejména odpůrce záměru, kteří podle ní šíří nepřesné informace. Setkání proběhne 19. ledna od 14 do 19 hodin.

„Budeme tady osobně přítomni, aby se lidé z Dolní Řasnice i okolních obcí mohli zeptat na cokoliv, co je ohledně připravovaného Větrného parku Řasnice zajímá. Rádi nabídneme informace o projektu, občané mohou vyjádřit veškeré své obavy, zjistit podrobnosti, informovat se o tom, co je pravda na různých mýtech, které v obci o elektrárnách kolují, či probrat svůj postoj. Zejména bychom rádi pozvali ke kultivované a otevřené diskuzi oponenty projektu či místní zastupitele, abychom společně probrali rozdílné názory na projekt a upřesnili informace o něm,“ zve na setkání jednatelka společnost W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Informaci o setkání dostávají obyvatelé od minulého týdne prostřednictvím letáků a plakátů distribuovaných po Dolní Řasnici. Tato obec je společně s Krásným Lesem dalším z katastrů, v nichž má vyrůst celkem sedm větrných elektráren, stavbu dalších dvou zablokovalo referendum v Horní Řasnici.

„Považuji za znepokojivé, jakou roli v rozhodování občanů Horní Řasnice sehrála série nepřesností, ale i naprostých mýtů, která v posledních týdnech opanovala mediální prostor i diskuzi v obci. Setkání vnímáme také jako příležitost, jak si vyslechnout argumenty oponentů a jejich návrhy, protože až dosud se na nás nikdo přímo neobrátil a veškeré výhrady odpůrci sdělují jen prostřednictvím médií,“ uvedla k výsledku referenda Lužová.

Fakta o projektu

Investor W.E.B Větrná energie začal o projektu Větrného parku Řasnice jednat s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les v roce 2019. Obce uzavřely s investorem smlouvy v roce 2020 poté, co se více než ⅔ hlasujících vyslovily v obecních anketách pro výstavbu parku. V létě 2022 začala skupinka odpůrců sbírat podpisy pro místní referendum, s peticí prozatím uspěly jen v Horní Řasnici. Stavbu dvou elektráren odmítli občané Horní Řasnice v lednu 2023. Celková investice původně plánovaného parku s 9 elektrárnami se pohybuje v řádu jednotek miliard korun, dodávat elektřinu měl začít v roce 2026, teď je reálnější rok 2028. Výkon větrného parku pokryje potřeby pro zhruba 50-60 tisíc lidí. Investor za čtyři roky práce do projektu vložil zatím 7 milionů korun.

Podrobnosti o připravovaném Větrném parku Řasnice jsou na webu https://vetrnyparkrasnice.cz