Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Hrádku nad Nisou začaly práce na stavbě vodovodu za bezmála 168 milionů korun

10. 06. 2024 | 14:36

V Hrádku nad Nisou na Liberecku začaly práce na výstavbě nového vodovodu v osadě Václavice. Kvůli projektu za bezmála 168 milionů korun je proto pro dopravu uzavřený zhruba dvoukilometrový úsek silnice ve směru od Chrastavy po odbočku ke hřbitovu.

vodojemHorska2
ilustrační foto

Silnice do Václavic bude kvůli stavbě uzavřena až do konce listopadu, práce jsou ale naplánované na dva roky a pokračovat tak budou i v roce 2025, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Malá.

"Důvodem uzavírky je to, že stavbaři budou v tomto místě pokládat do komunikace potrubí. Budou tam moci projet pouze lidé, kteří v místě bydlí, pak autobusy veřejné dopravy a také vozy integrovaného záchranného systému. Stavbaři plánuji, že na tomto úseku budou pracovat zhruba tři a půl měsíce," doplnila Malá. Projekt počítá s vybudováním 9,25 metru dlouhého vodovodu a také tří požárních nádrží, napojit by se mělo na vodovod zhruba 350 domácností, tedy většina Václavic.

Stavba je jedním z největších projektů města, bez dotace by nebyla podle Malé možná. Bezmála 84 milionů korun získal Hrádek na stavbu z Operačního programu Životní prostředí, většinu zbylých nákladů zaplatí Fond Turów, který vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v dole Turów u hranic s Českem. Právě Václavice v těsném sousedství hranice patří k obcím, které jsou na české straně těžbou postiženy nejvíc. Tamní domácnosti jsou závislé na studních, vody v nich ale i vlivem sucha ubývá.

V rámci kompenzací škod způsobených pokračováním těžby vyplatily před dvěma lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,1 mld. Kč). Z toho 35 milionů eur (887 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky necelých 874 milionů korun. Kraj už z fondu podpořil výstavbu úpravny vody Machnín, která pro příhraničí zajistí dostatek vody, prvních 30 milionů už bylo převedeno na stavbu vodovodu v Chrastavě, kde se pracuje od dubna.

Vodovod v Hrádku nad Nisou je tak třetím projektem, který podporu z fondu získal. Krajští radní v minulých dnech rozhodli podpořit bezmála 24 miliony korun také zpracování projektů na zajištění pitné vody na Frýdlantsku. "Věříme, že díky podpoře budou projekty připravené výrazně dříve a bude možné soutěžit zhotovitele stavby," řekl krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Zatímco na Hrádecku a Chrastavsku už se vodovody budují, přípravu na Frýdlantsku zkomplikovali vlastníci pozemků a hledání tras, kudy vodovody vést. Stavět by se mohlo začít v roce 2027.

čtk