Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Sychrově domov pro seniory nakonec vznikne. Soukromý investor zde plánuje 72 lůžek a dá práci 42 odborníkům

09. 07. 2019 | 6:02

AKTUALIZOVÁNO: Z bývalého zámeckého hotelu má do podzimu letošního roku vzniknout nový domov pro seniory s kapacitou 72 lůžek. První jeho obyvatelé by se mohli nastěhovat ještě před Vánocemi.

Za projektem stojí společnost DS Sychrov s.r.o. vedená Jiřím Duškem, který vybudoval síť domovů seniorů pod obchodní značkou Anavita. „Domov pro seniory Sychrov představuje koncept kvalitního bydlení, spolu se sociální a zdravotní péčí v nádherné lokalitě v bezprostřední blízkosti zámku Sychrov,“ říká Jiří Dušek, který je v současné době ředitelem pražského Domova seniorů Vysočany. V lokalitě původně vznikl čtyřhvězdičkový zámecký hotel vlastněný společností Regal estate ze skupiny SYNER Group. „Máme velkou radost, že jsme našli kvalitního investora, který dá nemovitosti nový život a hlavně pomůže vyřešit jeden z klíčových sociálních problémů nedostatku míst pro seniory v Libereckém kraji,“ uvedl Petr Syrovátko Jr. ze společnosti Regal estate s tím, že cenu transakce se obě strany dohodly nezveřejňovat.

Aktuálně probíhá proces převodu společnosti a související administrativní kroky spojené se změnou účelu stavby. Budoucí vlastník spustil webové stránky www.dssychrov.cz, kde případní zájemci naleznou bližší informace. „Naším posláním je odborně poskytovat pomoc, podporu a péči lidem se sníženou soběstačností zejména z důvodu věku, vytvořit jim důstojné prostředí s důrazem na individuální potřeby, kvalitu a úctu. Budeme registrovaným poskytovatelem sociálních služeb, péče bude poskytována v souladu se standardy kvality sociální péče a doporučení Ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvádí Dušek a dodává, že se specializují na osoby, které kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu potřebují nepřetržitou péči, především pak lidi trpící demencí.

Vedlejším pozitivním přínosem je vznik 42 nových pracovních míst. Už nyní DS Sychrov hledá zdravotní sestry, pracovníky přímé péče, do provozu tým kuchařek, recepční, uklízečky či správce budovy.

V tomto krásném prostředí budou nyní bydlet i senioři.

Více o Jiřím Duškovi: Ředitel Jiří Dušek získal za rok 2013 titul Manažera sociálních služeb. V jeho Domovech pracuje vždy tým zkušených, pravidelně proškolovaných lidí a osobností, které každému zařízení dávají punc jedinečnosti. Pod vedením Jiřího Duška vzniklo po republice 8 podobných zařízení. Vedle zmiňovaného DS Vysočany v Praze jsou to například DS v městech Olomouc, Plzeň, Brno.

V roce 2016 inicioval nastudování divadelní hry „Zatmění“ upozorňující na problematiku Alzheimerovy choroby a její dopad na rodinu a blízké.

Koupi sychrovského areálu letos zvažoval i Liberecký kraj, také ho chtěl přestavět na domov pro seniory. Na základě znaleckého posudku nabídl zhruba 40 až 45 milionů korun, za takovou cenu ho ale firma Regal estate prodat odmítla.

Čtyřhvězdičkový zámecký hotel Sychrov s 86 lůžky se otevřel v dubnu 2007. Moderní areál je na místě bývalé jízdárny Rohanů v sousedství zámku Sychrov. Stavba, která architektonicky se zámkem ladí, přišla na více než 152 milionů korun, z toho 64 miliony korun přispěl evropský program na podporu služeb cestovního ruchu. Hotel má 30 pokojů a tři apartmá. Součástí je kongresový sál a wellness.

archivní foto interiéru

Hotel léta provozoval řetězec EuroAgentur Hotels & Travel, od loňského podzimu byl ale zavřený. Změnu využití areálu na domov pro seniory by chtěl nový majitel dokončit do podzimu. První jeho obyvatelé by se mohli nastěhovat ještě před Vánoci. Nový majitel už zprovoznil web s informacemi pro případné klienty.

Lůžek pro seniory je v Libereckém kraji nedostatek. Podle statistik jich je téměř 1600, z toho více než tisíc pro seniory a 650 v domovech se zvláštním režimem. V kapacitě zařízení Liberecký kraj za ostatními zaostává, na jedno lůžko v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem připadá 259 obyvatel. "Třeba v Pardubickém kraji je to 161 obyvatel na lůžko, v Královéhradeckém kraji 177," uvedl již dříve náměstek libereckého hejtmana Pavel Svoboda (ČSSD).

TZ, čtk