Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Základní škole Lidická v Hrádku nad Nisou začala s prázdninami rekonstrukce

02. 07. 2024 | 10:16

V základní škole Lidická v Hrádku nad Nisou začala s prázdninami další etapa rekonstrukce. Obnova za více než 4,7 milionu korun čeká učebny, sborovny a chodby ve druhém patře. Práce hradí město ze svého rozpočtu, hotovo by mělo být do konce srpna, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Malá.

škola1
ilustrační foto

Nejde o první opravy, na modernizaci školní budovy v městské památkové zóně se pracuje už několik let.

"To druhé patro budovy školy už částečně zrekonstruované je, protože my jsme v tomto režimu oprav už několik let," doplnil končící ředitel ZŠ Lidická a nově zvolený místostarosta Jaroslav Poláček (Hrádek potřebuje změny!). Před pěti lety se dělala nástavba technických učeben nad šatnami školy, přibyly dvě učebny cizích jazyků, učebny robotiky, čtyři kabinety, bezbariérová toaleta a bezbariérový výtah. Včetně vybavení učeben, zateplení a venkovních úprav stála tehdy nástavba přes 17 milionů korun a Hrádek na ni získal dotaci z evropských fondů.

Proti jiným školám ve městě má škola Lidická podle Poláčka nevýhodu, že je v památkové zóně. "Proto se na ni nevztahují některé možnosti, které mají ostatní školy. Například zateplování nebo půdní vestavba jsou hodnocené z hlediska kulturního dědictví. Máme za sebou velkou rekonstrukci oken. Měli jsme vymyšlené, jak by měla vypadat, zejména z pohledu funkčnosti, jenže přišel pracovník z památkového úřadu, rozhlédl se po ředitelně a uviděl historickou fotografii školy z roku 1900. Vyfotil si ji a řekl nám, že okna musí vypadat stejně, jako na ní," dodal místostarosta.

Přes prázdniny teď stavbaři zrekonstruují tři třídy, sborovnu a chodbu ve třetím patře, a to včetně podlah. "Máme ve třídách parketové podlahy. Jsou krásné, ale jak jsou seschlé, tak vržou. A když učitel jde po třídě, děti nemají šanci slyšet vykládanou látku," řekl Poláček. Stavbaři tak odstraní staré omítky, vybourají podlahy a zkontrolují a případně nahradí i trámy pod nimi. Parkety nahradí linoleum, třídy dostanou i moderní úsporné LED osvětlení, nové bude také vybavení tříd. V příštích letech čeká obnova i třídy v prvním patře a vstupní halu.

Také další města a obce využívají letních prázdnin k opravám a rekonstrukcím škol, třeba v Jablonci nad Nisou skončila kvůli rekonstrukcím už v polovině června výuka v základních školách v Arbesově a Mozartově ulici, školáci z Mozartovy se navíc do lavic vrátí až v polovině září. V polovině června dostali vysvědčení také školáci z libereckých škol ve Švermově ulici a na náměstí Míru. Děti ze ZŠ Švermova budou kvůli rekonstrukci celý příští školní rok jezdit do náhradních prostor bývalých vysokoškolských kolejí ve Vesci.

čtk