Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ve frýdlantské zvonkohře je nahráno celkem 360 melodií, každá hraje přesně minutu

10. 08. 2019 | 6:06

Až ve 13.00 hodin začnou v sobotu 10. srpna 2019 prohlídky radniční věže pro veřejnost. Důvodem je zaplnění kapacity prohlídek v dopoledních hodinách předem objednanými skupinami.

FRradnice
Foto z www.mesto-frydlant.cz

Od 13.00 hodin už ale bude moci na radniční věž opět každý, kdo po tom zatouží. Prohlídky jsou pak pro návštěvníky na sobotu připravené i na 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. V neděli je možné se na radniční věž dostat v běžném režimu, tedy v časech 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. 

48 metrů vysoká rohová věž s hodinovým strojem je přístupná pouze s průvodcem. Z ochozu věže je vidět téměř celé město Frýdlant se svou dominantou, Státním hradem a zámkem. Za příznivého počasí si návštěvník prohlédne Jizerské hory s nejvyšší horou Smrk. Každou celou hodinu se z vrcholu věže ozývá zvonkohra.

Zvonkohra vyhrává z věže frýdlantské radnice přes dvacet let

Přes dvacet let slýchají lidé ve Frýdlantu vždy krátce po celé hodině zvonkohru, která zpříjemňuje den místním i turistům. Celkem je v ní nahráno 360 melodií, každá hraje vždy přesně minutu. Melodie se pravidelně střídají. V době vánočního času se pak běžné melodie nahrazují těmi s vánočním motivem. Na všechny světové strany je čtyři reproduktory na radniční věži hrají vždy od první adventní neděle do svátku Tří králů. 

Frýdlant zakoupil zvonkohru do svého majetku v roce 1999, už od roku 1997 ji měl ale zapůjčenou. To proto, aby si vedení města před koupí ověřilo, že se zvonkohra setká u veřejnosti s pochopením a nadšením. "Toto vícefunkční akustické zařízení, které hraje nejen všední a vánoční melodie, ale umí zahrát i další žánry včetně svatebních, si lidi získalo. Nejen místní, ale i turisty. Ti jsou pokaždé mile překvapení, když začne zvonkohra chvíli po celé hodině hrát. Opravdu se líbí," říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. 

"Zvonkohra hraje vždy po odbití celé hodiny v létě až do večerních hodin, v zimě do pozdních odpoledních hodin. Na noc je vypnutá, aby nerušila odpočinek lidí," uzavírá Jan Mráz z investičního oddělení Městského úřadu Frýdlant. 

www.mesto-frydlant.cz