Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ve znamení šestek: Zámek se otevřel roku 2016, oslavy se uskuteční 16. června. Ve Svijanech se pivo vaří už 460 let

06. 06. 2024 | 6:00

V červnu roku 2016 se po úspěšné kompletní rekonstrukci slavnostně otevřel Zámek Svijany. Od té doby se staly Zámecké slavnosti každoroční tradicí. Letos se uskuteční v neděli 16. června a návštěvníky na nich čeká bohatý program pro celou rodinu plný zábavy, hudby, řemesel a pohádek.

svijanySlavnosti
Z loňského ročníku Slavností, foto z www.zameksvijany.cz

Zámecká zahrada ožije tradičním jarmarkem s řemeslnými výrobky včetně pestré pivní a gastronomické nabídky. Návštěvníci si na dobové střelnici vyzkouší lukostřelbu nebo si ve venkovní peci z doby bronzové, která je v provozu jen pár dní v roce, upečou vlastní chléb. Děti se mohou těšit na malování na obličej, dobový kolotoč, skákací hrad, tvořivé dílničky nebo projížďky na ponících.

Program slavností nabídne divadelní, pohádková, šermířská i kouzelnická vystoupení. Pro děti jsou připraveny speciální prohlídky zámku s pohádkovými postavami a zábavnými úkoly, zatímco dospělí se podívají do pivovaru.

Zámek ve Svijanech, archivní foto

Ke slavnostnímu otevření Zámku Svijany byl speciálně uvařen kroužkovaný ležák Zámek, který nebude chybět ani tentokrát. Letošní novinkou Pivovaru Svijany je kroužkový ležák 460, který připomíná 460. výročí založení pivovaru a poprvé ho širší veřejnost bude moci ochutnat právě na Zámeckých slavnostech.

„Vyhlášené pivní lázně, Zámecká kaple s restaurovanými freskami nebo unikátní expozice Neolitu a Eduarda Štorcha nejsou jedinými lákadly k návštěvě Zámku Svijany. Hosty k nám pravidelně přivádí i řada zajímavých akcí pro celou rodinu. Vedle zářijových oslav svátku patrona české země a také českého piva, svatého Václava, jsou stále oblíbenější červnové Zámecké slavnosti, které připomínají úspěšnou rekonstrukci a otevření památky pro veřejnost,“ říká manažer Zámku Svijany Libor Stejskal. „Letošní osmý ročník přinese celodenní program na zámeckém nádvoří i v zámecké zahradě. Na své si přijdou dospělí i děti, zájemci o historii i milovníci piva a dobrého jídla.“

Kromě návštěvy expozic zámku mohou zájemci zblízka nahlédnout do tradiční výroby svijanského piva. „Online rezervaci prohlídky pivovaru je nutné provést na webových stránkách Zámku Svijany,“ upozorňuje Libor Stejskal. „Během Zámeckých slavností budou na našich recepcích v prodeji výhodné dárkové poukazy až s dvacetiprocentní slevou na oblíbené hry Putovní Arcana a Zámecká Arcana II. – Proti času, a dále na koupele v Pivních lázních Svijany.“

Bude se narážet...

Program zámeckých slavností na Zámku Svijany 25. ČERVNA 2023

9:00 - Otevření brány pro veřejnost

9:30 - Taneční vystoupení ZŠ a MŠ Svijanský Újezd „Mimozemšťanky“

10:00 - KUBKO „Japonská pohádka“

10:30 - Slavnostní naražení sudu Svijany 460

11:00 - Artus Bohemia „Kterak se Bard konečně usadil“

11:30 - Cirkus plný pohádek Marka Sýkory

12:00 - Kouzelnické představení s Čáryklukem

13:00 - KUBKO a představení „Verbováníčko“

13:30 - Taneční vystoupení ZŠ a MŠ Svijanský Újezd „Egypťanky“

14:00 - Artus Bohemia šeřmířský turnaj

14:30 - Interaktivní představení s divadlem Krtek

15:00 - Čárykluk a modelování balónků

15:30 - KUBKO pohádka O Bajajovi

16:00 - Artus Bohemia šermířské vystoupení „Odvážná krčmářka“

16:30 - Cirkus plný pohádek Marka Sýkory

17:00 - Zábavné představení s Čáryklukem

Vstupné na Zámecké slavnosti

Dospělí 100 Kč

Senioři 50 Kč
Děti do 150 cm a ZTP/P zdarma

Parkování je zdarma na louce u zámku. U vstupu do areálu zámku je k dispozici nehlídaná kolárna.

Expozice v Zámku Svijany, archivní foto

Zámek Svijany

První zpráva o Svijanech pochází z roku 1345, obec tehdy patřila cisterciánskému klášteru v Mnichově Hradišti. Pivovar ve Svijanech se v záznamech objevuje poprvé v roce 1564. O rok později získal ves Jaroslav z Vartenberka, který si v ní vystavěl renesanční tvrz. Po jeho smrti Svijany s tvrzí i pivovarem získal Jáchym Ondřej Šlik, jeden z českých pánů popravených v roce 1621 na Staroměstském náměstí. Svijany pak připadly Valdštejnům, kteří v nich hospodařili až do roku 1814. Starou tvrz přestavěli na zámek, rozšířili i sousední pivovar. Od roku 1820 do roku 1945 byl majetek ve vlastnictví Rohanů. V roce 1945 byl zámek zkonfiskován a posléze znárodněn. Patřil tehdy Severočeským pivovarům. V roce 1996 jej koupil Milan Rýdlo z Čápovky pro sídlo Rytířského řádu svatého Václava, od něhož ho v roce 2013 převzal Pivovar Svijany, který pak chátrajícímu zámku během necelých tří let vrátil podobu z přelomu 17. a 18. století, tedy takovou, jakou měl za vlády Valdštejnů. První etapa nákladné rekonstrukce vyhodnocené jako Stavba roku Libereckého kraje si vyžádala náklady přes 60 milionů korun. Díky přispění grantu z EHP a Norských fondů při ní vznikl jeden z nejatraktivnějších rodinných výletních cílů v celém Pojizeří. V rámci druhé etapy rekonstrukce bylo v areálu zámku otevřeno i ubytování hotelového typu. V roce 2021 byl areál zámku rozšířen o pivní lázně, využívající kvalitní pivovarské suroviny sousedního pivovaru.

www.zameksvijany.cz | www.hotelzameksvijany.cz

www.facebook.com/zameksvijany

TZ/Kateřina Kociánová

Pivovar Svijany z pračí perspektivy, foto Jaroslav Kocourek

Ve Svijanech se pivo vaří už 460 let

V roce 1564 v Evropě vrcholila éra renesance. V Anglii se narodil Shakespeare, v Itálii umírá Michelangelo a v Čechách nastupuje na trůn Habsburk Maximilián II. Ve stejné době otevírá ve Svijanech významný český šlechtický rod Vartenberků pivovar, v němž se pivo s respektem k tak dlouhé tradici vaří dodnes. „Od doby Vartenberků pivovar slouží prakticky nepřetržitě, ale na svou největší slávu si musel počkat více než čtyři století. Úctyhodného věku 460 let se teď dožívá ve skvělé kondici a v podobě, kterou by si jeho zakladatelé dokázali asi jen stěží představit,“ říká ředitel rodinného pivovaru Roman Havlík.

Oslavy výročí jednoho z nejdéle trvale sloužících českých pivovarů budou probíhat v červnu na tradičních Zámeckých slavnostech a v srpnu na Dni svijanského piva v Liberci a na Svijanském Pivobraní. Vyvrcholí pak v září na Svatováclavských slavnostech ve Svijanech. „Během všech těchto akcí bude pro hosty připraven zajímavý program s odkazy na historii pivovaru a sběratelské edice pivních obalů. V průběhu celého roku bude jubileum připomínat řada akcí s magickým číslem 460, například 460 bezplatných exkurzí do pivovaru či výsadba 460 stromů. Fanoušci pivovaru jistě ocení také vydání knihy 460 let pivovaru Svijany od fundovaného autora Jaroslava Egerta nebo speciální sérii dvoulitrových plechovek Paměť národa ‚Svijany miloval můj děda a teď i já­‘,“ informuje Roman Havlík.

Svijanský sládek Petr Menšík a ředitel pivovaru Roman Havlík.

„Toho, že jsme jedním z nejstarších stále provozovaných pivovarů v českých zemích, si nesmírně vážíme. Ještě daleko důležitější pro nás ale je, o několik století novodobější tradice výroby českého ležáku plzeňského typu, kterou jako jeden z mála posledních pivovarů udržujeme při životě a dále rozvíjíme,“ říká sládek Petr Menšík. „K historii se hlásíme také při pěstování chmele na našich chmelnicích v Polepských Blatech, kde s velkou péčí zachraňujeme původní Osvaldův klon nejušlechtilejšího českého chmele − Poloraného žateckého červeňáku. A připomíná ji i náš designový půllitr, který nese letopočet založení pivovaru a jehož tvar byl inspirován renesančním šlechtickým oděvem.“

„Navzdory své dlouhé a bohaté historii a úzkostlivému dodržování tradičních výrobních postupů je dnes ovšem pivovar velmi mladý a svěží,“ doplňuje Roman Havlík. „Do moderní doby vstoupil s mnoha novými technologiemi na poli energetiky, prodeje a ochrany životního prostředí, třeba s rovněž symbolickými téměř 460 MW instalovaného výkonu solárních panelů.“

Jen letos: Kroužkovaný ležák 460

Mimořádná příležitost k oslavám si podle sládka zaslouží i mimořádné pivo: „Výroční kroužkovaný ležák SVIJANY 460 s obsahem kulturních kvasnic, jemným žateckým chmelem z vlastních chmelnic a humnovým sladem bude na čepu pouze letos. Jako první jej budou moci okusit hosté Zámeckých slavností ve Svijanech, v hospodách a restauracích se pak bude čepovat od začátku listopadu do konce roku.“

TZ Pivovar Svijany