Záchranná služba má v Hrádku nad Nisou novou výjezdovou základnu, využívá i dešťovou vodu
Novou výjezdovou základnu má ode dneška v provozu záchranná služba Libereckého kraje v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Předchozí byla v pronajatých prostorech v zátopové oblasti, tato je na kraji průmyslové zóny nedaleko výjezdu na silnici první třídy 35. Její výstavba stála skoro 26 milionů korun. Náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti) dnes novinářům řekl, že jde o první základnu v kraji se zádržným systémem dešťové vody.
"Je tady patnáctikubíková nádrž v zemi, která zachycuje dešťovou vodu a my ji následně používáme na oplach sanitních vozů, což mi přijde jako takové dobré opatření, jak šetřit vodou," řekl Miklík. Nižší provozní náklady by měla přinést i fotovoltaická elektrárna na střeše základny.
Miklík předpokládá, že v jarních a letních měsících by měla vyrobit dostatek elektřiny pro její spotřebu. "Samozřejmě v zimě to stačit nebude," dodal. Zatím ale nedokáže odhadnout, o kolik by se náklady měly snížit ve srovnání s běžnou základnou.
Jisté ale je, že nová základna nabízí záchranářům výrazně lepší podmínky oproti předchozí. "To se nedá vůbec srovnávat, protože tam to bylo zaprvé v záplavové oblasti a za druhé ty prostory nevyhovovaly. Nebyly tam pořádně šatny, nebyl tam sklad, nějaká odpočinková místnost. Tohle je úplně něco jiného. Pro nás tedy luxus," řekla dnes ČTK záchranářka z Hrádku nad Nisou Alžběta Košková. Snazší je podle ní například i čištění sanitky. "Tady máme všechno v garáži, i mycí box, takže venku neděláme nic," dodala.
Pro záchrannou službu v Libereckém kraji jde o druhou základnu nového typu, která vznikla na základě jejích požadavků. První postavila před čtyřmi lety v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, tuto mírně vylepšila. "Novinkou jsou tady tepelná čerpadla, fotovoltaika. Jinak je to zázemí pro jednu posádku: řidič a záchranář. A na rozdíl od Rokytnice tady máme jednu garáž navíc, tedy dvě, což se ukazuje jako žádoucí," řekl ČTK krajský ředitel záchranné služby Luděk Kramář. Do budoucna by podle něj takové výjezdové základny měly vzniknout v Semilech nebo Tanvaldu.
Většinu nákladů na výstavbu základny v Hrádku zaplatil kraj z evropské dotace, získal 21 milionů."A pět milionů přidal Liberecký kraj," dodal radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). Pozemek dostal kraj zdarma od města. Podle radního by do budoucna chtěli, aby všechny základny měly standardy, jako má hrádecká. To znamená, aby měly denní místnosti pro posádku, oddělené šatny a toalety pro muže a ženy, garáže i skladové a sterilizační prostory.
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má výjezdové základny ve 13 městech, v Liberci jsou dvě, jedna v centru a druhá na letišti. Ročně vyjíždějí záchranáři v kraji zhruba k 64.000 případů, z toho na Hrádek loni připadlo 1800 výjezdů.
čtk