Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

4 000 borců se utká v osmnácti sportech a jedné umělecké disciplíně na 24 sportovištích. Celkem se rozdělí 1 163 medailí

19. 06. 2019 | 13:00

Po devíti letech se vrací do Libereckého kraje Olympiáda dětí a mládeže, která se bude konat od 23. do 28. června 2019. Letních her se zúčastní více než 4 000 sportovců a trenérů z celé České republiky, kteří budou soutěžit v osmnácti sportech a jedné umělecké disciplíně na 24 sportovištích. Celkem se rozdělí 1 163 medailí.

ODM v číslech:

Počet účastníků: 4 133 

Počet medailí: 1 163

Počet dobrovolníků: 500  

 Počet sportovišť: 24

Počet sportů:  18

Počet disciplín: 60

Počet uměleckých disciplín: 1 (Street Art)

Počet hodin televizního přenosu v ČT: 8 hodin denně živě

Mladí sportovci ve věku 12–16 let zažijí na vlastní kůži atmosféru vrcholné sportovní akce se vším všudy. V klasickém olympijském duchu bude již slavnostní zahájení, které se uskuteční v neděli 23. 6. v Home Credit Aréně. Chybět nebude nástup jednotlivých výprav ani planoucí olympijská pochodeň. O medaile se pak bude čtyři dny bojovat v Liberci, Jablonci nad Nisou a Bedřichově. Kdo nebude moci dorazit fandit přímo na sportoviště, může sledovat olympijská klání na ČT sport živě, a to až osm hodin každý den.

„Česká televize připravila nejrozsáhlejší projekt v historii Olympiády dětí a mládeže. Kontinuální vysílání poběží v každém ze čtyř olympijských dnů od devíti hodin ráno až do půl sedmé večer. Na obrazovkách ČT sport budeme dynamicky kombinovat živé přenosy vybraných sportů se vstupy z dalších sportovišť. Chybět nebude ani studio se souhrnnými informacemi a zajímavými hosty, kterým provede hlavní redaktor projektu Ondřej Zamazal,“ vysvětluje výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Tradiční i nové sporty

O cenné kovy se na letošní ODM bude bojovat nejenom v olympijských sportech jako je cyklistika, atletika, volejbal nebo plavání, zařazena je tradičně i umělecká disciplína, kterou je street art. Svou premiéru si na mládežnické olympiádě odehraje také letní biatlon a sportovní lezení, které je do programu Letních olympijských her zařazeno historicky poprvé na rok 2020 v Tokiu. „Mám vždy radost, když se mezi sporty objeví ten, který jsme na Olympiádě dětí a mládeže ještě neměli. Cílem je přitáhnout ke sportu co nejvíce dětí a ukázat jim i variabilitu pohybových aktivit. Dnešní mladou generaci baví často ty méně tradiční sporty a my jim to musíme nabídnout. Stejným směrem jdou i olympijské hry, “ říká předseda ČOV Jiří Kejval. Mladé talenty přijedou do Libereckého kraje podpořit v bojích o medaile i známí sportovci, mezi nimi například Ilona Burgrová, Andrea Hlaváčková nebo Adam Sebastian Helcelet.

Jízda na paddle boardu, ilustrační foto

Doprovodný program je nabitý hvězdami!

„Letní mládežnická olympiáda je letošní největší sportovní akcí nejen v našem regionu, ale i v celé republice. Kromě sportovních výkonů mladých nadějí mohou diváci zhlédnout také zajímavý doprovodný program. Připravili jsme koncerty populárních hudebních skupin a umělců. Věřím, že si olympiádu užije každý,“ řekl hejtman Martin Půta.

 V pondělí 24. a úterý 25. června se od 14 hodin zaplní náměstí Dr. Edvarda Beneše hudebními skupinami, roztleskávačkami a mnoha dalšími sportovci a umělci. Návštěvníci se můžou těšit na vystoupení skupin Perutě a Poetiky, fotbalový zápas staré gardy FC Slovan Liberec – FK Jablonec, freestyle fotbalovou show, exhibici cheerleadingu či slack line a mnoho dalšího.

Za další zábavou můžete dorazit ve středu 26. června do Jablonce nad Nisou na Poloostrov Tajvan, kde si bude možné během odpoledne vyzkoušet jízdu na paddle boardu, týmovou plavbu v dračí lodi nebo lezeckou stěnu. Vystoupí také Paulie Garand a DJ Kenny.

Po celou dobu konání olympiády je veřejnost zvána také k návštěvě olympijského domu, ve který se promění Sport Park Liberec. Uvnitř si můžou návštěvníci vyzkoušet pohybové aktivity všeho druhu v zóně 211, naučit se fandící pohyby s Kinder nebo se dozvědět více o antidopingu či první pomoci. Veškeré informace jsou k dispozici na webových stránkách olympic.cz/odm.

Home Credit arena

Vše oficiálně odstartuje v neděli 23. června od 17 hodin v Home Credit Aréně, kde se představí olympijské výpravy ze všech krajů České republiky. Vlajkonošem za Liberecký kraj bude místní sportovkyně a úspěšná biatlonistka, Markéta Davidová. Vzhledem k omezené kapacitě míst v aréně je zahajovací ceremoniál určen primárně účastníkům a jejich rodičům.

Sport, řemeslo a olympijská aplikace

Žádné olympijské hry se neobejdou bez pochodně, medailí, trofejí, a dnes už ani bez specializovaných mobilních aplikací. Pro Olympiádu dětí a mládeže 2019 (ODM 2019) tohle všechno vytvořili studenti středních škol v Libereckém kraji. Pro mnohé z nich je to první, a hned velmi prestižní zakázka jejich kariéry. Autorem pochodně je Pavel Tille a studenti Vyšší odborné školy sklářské Nový Bor. Medaile a trofeje navrhl Filip Lukavec z SUPŠS Kamenický Šenov.

Papírovým propozicím odzvonilo. Veškeré informace o sportovištích, sportovním i doprovodném programu nebo o dopravě olympijskými autobusy, jsou umístěny ve speciální aplikaci ODM 2019, která je již nyní zdarma ke stažení jak pro systém iOS, tak Android. Autorem aplikace je další liberecký student, letošní maturant na SPŠSE a VOŠ, Filip Čacký.

 „Jsme velmi rádi, že se nám povedlo propojit ODM 2019 s místními středními školami, díky čemuž studenti mohou již na škole získávat první praktické zkušenosti. Všichni odvedli skvělou práci, na kterou můžeme být jak my, coby pořadatel olympiády, tak samotné školy, velmi hrdí,“ říká Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

LK/ Filip Trdla