Češi a Němci pracují na tom, aby se opět neuzavřely hranice. Řešením mohou být trojjazyčné neschopenky pro pendlery
Zatím na úrovni úředníků se pracuje v rámci přeshraniční skupiny na tom, aby se v budoucnu nemusely zavírat státní hranice kvůli pandemii koronaviru, tak jako letos v dubnu. Dnes to uvedl premiér německé spolkové země Sasko Michael Kretschmer, který přijel do Liberce na jednání s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO).
Podle Kretschmera bylo na jaře uzavření hranic kvůli omezení šíření koronaviru nevyhnutelné. "V budoucnosti by to mělo být jinak. Pracuje se na tom úrovni úředníků několik posledních týdnů," uvedl. Předpokládá, že konkrétní výstupy by mohly vzniknout brzy. Například pro pendlery by mohly být neschopenky dvou či tříjazyčné, aby bylo zřejmé, jaký je důvod onemocnění.
Babiš uvedl, že opatření proti šíření koronaviru v Německu jsou obdobná jako u nás. "Že to vlastně funguje tak, jak jsme o tom rozhodli včera (čtvrtek)," uvedl český premiér.
Podle Babiše jednali i od dalších tématech. Bez bližších podrobností uvedl spolupráci ohledně těžby lithia, boje proti rakovině nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Za účasti obou politiků byla dnes také podepsána smlouva o spolupráci mezi libereckou univerzitou a německým výzkumným Fraunhofer institutem.
Sasko sousedí s Libereckým, Ústeckým a Karlovarským krajem a má s Českem blízké vazby. Česko patří k největším obchodním partnerům čtyřmilionové německé spolkové země. "Pro nás je Sasko velice důležité teritorium. Tvoří 7,7 procenta celkového obchodního obratu mezi Českou republikou a Německem," dodal Babiš.
Vojtěch má podle Babiše stále místo ve vládě
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má stále místo ve vládě. Novinářům to dnes v Liberci řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vojtěch čelil kritice kvůli rychlým změnám v pravidlech pro nošení roušek, která ministerstvo zdravotnictví představilo ve středu. Podle premiéra ale ministra odborné týmy uvedly v omyl. Pravidla pro nošení roušek ve školách, která vláda zveřejnila v pondělí, byla podle Babiše jen materiálem k diskusi a změnila se i na základě kritiky ze škol.
"Samozřejmě má místo ve vládě," řekl Babiš o Vojtěchovi. Změny v pravidlech pro nošení roušek od 1. září, když ministerstvo napřed v pondělí zveřejnilo seznam míst, kde budou povinné, následně ho ve středu rozšířilo a o den později zúžilo na méně míst, než navrhovalo v pondělí, byl podle premiéra důsledkem špatné komunikace mezi třemi odbornými týmy ministerstva. "Byly tam rozpory, ministra o tom neinformovali, on potom byl uveden v omyl a došlo k tomu, k čemu došlo," řekl Babiš.
Pravidla vyhlášená ve čtvrtek už jsou podle Babiše definitivní a budou od 1. září platit. "Všichni mi řekli, že není předpoklad, aby se něco změnilo," uvedl. Roušky by tak měly být povinné ve veřejné dopravě, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a u říjnových krajských a senátních voleb.
Babiš také označil manuál pro opatření proti koronaviru, který ministerstvo školství v pondělí rozeslalo školám, za materiál, který byl k diskusi. "Dali jsme to 14 dní dopředu, školy na to mohly reagovat, i na základě jejich stanoviska včera (ve čtvrtek) došlo ke změně," řekl. Vláda dříve o možnosti diskuse nad pravidly pro školy nehovořila.
Podle serveru Seznam Zprávy se kvůli rychlým změnám při vytváření pravidel pro nošení roušek mění struktura fungování poradních týmů na ministerstvu zdravotnictví. Všechny tři pracovní skupiny, které situaci kolem koronaviru řešily, budou začleněny do Integrovaného centrálního řídícího týmu chytré karantény, který bude řídit hlavní hygienička Jarmila Rážová. Ministr Vojtěch se už také nebude přímo podílet na přípravě opatření, ale pouze podepisovat hotové dokumenty.
čtk