Co bude s lidmi, kterým v pondělí skončí karanténa? Projdou nějakým výstupním testem na "vironosičství"?

25. 03. 2020 | 8:13

Bylo 12. března t.r., když jsme po půlnoci oznamovali, že Liberecký kraj má první potvrzený případ nemoci COVID-19. Onemocnění prokázal test u ženy z Jablonce nad Nisou, kterou převezli na infekční oddělení Krajské nemocnice v Liberci. Zprávu jsme tehdy doprovodili stejnou fotografií Ještědu, do které jsme přidali obrázek zákeřného viru. Po čtrnácti dnech má Liberecký kraj 18 případů tohoto onemocnění.

coronaJested
ilustranční foto

Je to stále nejméně v republice. Příčina je jednoduchá: Kraj měl jarní prázdniny, během nichž řada rodin a jednotlivců pravidelně jezdí do zahraničních hor, až jako poslední. Když přišlo značně opožděné varování z vládních výšin (6.3.), nikdo už do nejzasaženější Itálie neodjel a stihl svůj lyžařský zájezd přesměrovat na jiné zahraniční hory, nejčastěji do Rakouska. Po návratu šel automaticky do karantény, protože během jediného týdne se virus stačil rozšířit po celé Evropě a rozkaz zněl jasně.

Tento turnus po příjezdu do republiky už nesměl z domácí izolace vystrčit ani nos. Ne všichni to byli schopni dodržet, jak prokázala data z mobilních telefonů a kreditních karet, jejichž pohyb už stát nechal dávno sledovat, jak se brzy ukázalo. Dokáži si představit jediný důvod, proč navrátilci museli z bytu. Nákup, protože i během 14 dní strávených v karanténě se něco jíst musí. Ne každý měl možnost nakoupit si potraviny po internetu. Internet má asi každý, kdo je zvyklý trávit jarní prázdniny na lyžích v zahraničí, ale ne každý bydlí na adrese, kam rozvážková služba jezdí. A navíc, v té době byly termíny rozvážek obsazeny až na 14 dní dopředu. 

Stalo se.

Otázka zní, co se stane, resp. začne dít od pondělí 30.3., až těmto lidem karanténa skončí. Asi zavolá svému lékaři a v lepším případě mu sdělí, že mu nic nebylo a není. Doktor mu na dálku ukončí neschopenku a pošle ho do práce. A to je všechno? Žádný "výstupní" test, aby byl v klidu nejen ten, co se vrací z karantény, ale i jeho okolí? Tady by se asi nabízel onen rychlotest udělaný v autě (drive-in), aniž by absolvent karantény vystoupil z vozu. Jestli jsem dobře poslouchala chytré pány v televizi, jsou tyto testy účinné právě až po odeznění inkubační doby a mají prozradit, zda dotyčný není bezpříznakovým nosičem viru. Vironosičem.

Nabízí se i povinnost absolvovat placený test. Možná, ale kde se k němu dostat? Pokud vím, v kraji se nic takového koupit nedá. Testují se pouze lidé, které k tomu určili hygienici. Placené testování snad probíhá někde v Praze, ale kdo by jel dobrovolně do míst, kde se může s vysokou pravděpodobností nakazit? Vlastně ani nemůže, je v karanténě. Koronavirová Hlava 22.

Odpověď, že nic takového nemuseli postoupit ti, co spadli do karantény o týden předtím, neobstojí. O týden předtím byla doba koronavirově-kamenná.

Liberecký kraj má k 25.3. celkem 18 případů nákazy koronavirem. Pět jich přibylo během včerejšího úterý. Ráno téhož dne jich bylo třináct. Začíná to stoupat a ne po jednotlivých případech. "V Libereckém kraji evidujeme osmnáct případů onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem. Muž, ročník 1959, okres Liberec, je po pobytu v Rakousku v domácí izolaci. Další muž, ročník 1958, zaměstnanec Domova důchodců Český Dub, je hospitalizován v Krajské nemocnici Liberec," informoval v noci na svém facebooku hejtman Martin Půta.

Onemocnění u zaměstnance českodubského domova pro seniory Liberecký kraj i KHS zveřejnily už včera večer, protože výskyt v takovém zařízení zavání nesmírným malérem. Je-li pro nějakou cílovou skupinu virus smrtelně nebezpečný, pak to jsou právě senioři. Jedná se o krajské sociální zařízení.

"V Libereckém kraji bylo dnes (24.3.) potvrzeno 5 nových případů onemocnění COVID-19, celkově jich evidujeme 18. Jedním z nemocných je muž pracující v Domově důchodců v Českém Dubu. Tam se hned včera v podvečer provedly rychlotesty u všech zaměstnanců a klientů. Dále provedeme trasování kontaktů a další testování PCR (to jest test na průkaz nukleové kyseliny. Test prokazuje, zda je daný jedinec infikován, tzn. jestli má virus v krvi nebo například ve výtěru z dýchacích cest), jakož i další protiepidemická opatření v potenciálním ohnisku nákazy. Další protiepidemická opatření jdou po linii zdravotnické v KNL Liberec,“ uvedl včera večer Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

"Všechny testy na nákazu koronavirem byly v Domově důchodců Český Dub negativní. Otestováno bylo 100 % obyvatel domova a naprostá většina všech zaměstnanců," informoval dnes ráno FB Libereckého kraje.

Po včerejší aktualizaci dat má nejvíce případů nákazy Liberecko (8), které už předstihlo sousední Jablonecko s 6 případy. Tady se ale COVID-19 objevil jako první. Semilsko má 3 případy a Českolipsko stále jeden.

Podle informací z krajské hygienické stanice bylo zatím na nový typ koronaviru v Libereckém kraji testováno 464 lidí, v karanténě je na základě rozhodnutí hygieniků deset lidí a u dalších zhruba 4000 karanténu uložili lékaři. A právě k těm čtyřem tisícům osob se vztahuje otázka v titulku. Pobyli dva týdny doma a v pondělí půjdou, bez výstupní kontroly, mezi lidi?

V Libereckém kraji zatím funguje jedno odběrové místo v Krajské nemocnici Liberec a odběry zajišťují také dvě sanitky. Už ve středu by měla další tři odběrová místa vzniknout u páteřních nemocnic v Jablonci, České Lípě a Jilemnici. "Pracovat by měly začít ve čtvrtek," řekl po úterním jednání Krizového štábu Libereckého kraje hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Odběry se podle něj budou nadále dělat jen lidem, u nichž to doporučí hygienici nebo lékaři.

Alena Roubalová

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace