Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Desetina obyvatel Libereckého kraje patří mezi čtenáře knihoven, v posledních letech jich mírně ubývá

20. 07. 2019 | 16:26

Čtenářů knihovnám v Libereckém kraji v posledních letech mírně ubývá, tvoří zhruba desetinu obyvatel kraje. Loni mělo 202 knihoven v kraji s 34 pobočkami 49.872 registrovaných čtenářů, v roce 2016 jich bylo skoro o 1500 více. Vyplývá to z informací od krajské metodičky z liberecké knihovny Michaely Staňkové.

knihovna holka learn-3476257 1280
Ilustrační foto

Ne všude ale zaznamenali úbytek, například Prysku na Českolipsku pomohla modernizace knihovny před třemi lety. "Stoupla nám návštěvnost zhruba o 50 procent, předtím knihovna skomírala," uvedl starosta Prysku Jan Sviták. Vyššímu zájmu podle něj pomohlo, že se zaměřili na děti z mateřské školy, v níž knihovna sídlí, i na rozšíření nabídky. "Děláme doprovodné programy v rámci našeho kulturního života v obci. Jsou tam různé výtvarné dílny, čtení a tím, že se obnovil knihovnický fond a knihovna se modernizovala, tak se nám zvýšila návštěvnost mezi občany," dodal.

Lépe se podle Staňkové daří právě knihovnám, kde funguje spolupráce mezi pracovníky knihovny a vedením obce, jsou peníze na úpravy prostor i nákup knih a knihovna neslouží jen jako půjčovna. "To je takový balíček, který vytváří dobře fungující komunitní knihovnu," uvedla. V kraji jsou knihovny, kde registrovaní čtenáři netvoří ani pět procent obyvatel obce. Třeba v Albrechticích v Jizerských horách je to ale skoro čtvrtina, v Rychnově u Jablonce skoro 30 procent a v Loužnici u Želeného Brodu dokonce 40 procent.

Ředitelka liberecké krajské knihovny Blanka Konvalinková za nejdůležitější pro úspěšné fungování knihovny považuje vhodné prostory. "Když jsou nevyhovující, tak tam lidé nejdou," řekla. V kraji se v posledních letech několik knihoven modernizovalo, například v Albrechticích nebo v Jeřmanicích u Liberce. Nyní se dokončuje výstavba nové knihovny v Hrádku nad Nisou a novou chce postavit třeba Turnov. Modernizací prochází i krajská knihovna v Liberci, změní se například studovna. Dosud ji tvořil otevřený prostor, od podzimu tam budou individuální boxy i prostory pro řešení týmových úkolů. "Týmové studovny jsou dnes trendem všude," uvedla Konvalinková.

Liberecká knihovna je s 19.507 čtenáři nejnavštěvovanější v kraji, je v ní registrována skoro pětina obyvatel města. I jí ale ubyli čtenáři, ještě v roce 2013 jich měla přes 26.000. Přibývá ale lidí, kteří přicházejí na vzdělávací a kulturní akce. Denně se konají v knihovně až čtyři. "Věnujeme tomu hodně úsilí, nabízíme více možností nejen pro veřejnost, ale i školy, což jsme dříve nedělali," uvedla Konvalinková. Podle ní to souvisí s tím, že knihovny už neslouží jen k půjčování knih, ale stávají se z nich vzdělávací instituce pro volný čas. Loni na různé akce přišlo do liberecké knihovny přes 39.000 lidí, v roce 2014 jich bylo o 11.000 méně. Největší zájem je podle Konvalinkové o regionální témata.

čtk