Epidemie koronaviru v kraji sílí už  měsíc, počet tzv. aktivních případů poprvé od začátku epidemie překročil 8000

01. 03. 2021 | 9:33

AKTUALIZOVÁNO: V Libereckém kraji přibylo za víkend 647 potvrzených případů covidu-19. O týden dříve mělo pozitivní test na koronavirus za sobotu a neděli 499 lidí. Epidemie v kraji sílí už takřka měsíc, ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne případů přibylo 27 dnů v řadě, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet takzvaně aktivních případů v kraji poprvé od začátku epidemie překročil 8000, aktuálně jich je 8003. Dnes ráno bylo hospitalizováno 401 lidí a intenzivní péči potřebovalo 85 z nich. Pro nejtěžší případy bylo ve čtyřech páteřních nemocnicích volných deset lůžek. V souvislosti s koronavirem minulý týden zemřelo 50 lidí, od začátku epidemie tak počet úmrtí na či s covidem stoupl na 827.

Ode dneška platí na tři týdny přísnější restrikce v celé zemi. Krajský hygienik Vladimír Valenta doufá, že se projeví přísnější opatření, včetně uzavření škol. Podle něj byly školy, zejména mateřské, jedním z hlavních ohnisek nákazy v kraji. "Ještě dnes máme v karanténách 1200 žáků a pedagogů základních a mateřských škol a dalších 600 žáků a pedagogů je na izolacích jako nemocní nebo pozitivní na covid," řekl. Mezi hlavní ohniska nákazy podle něj patří i podniky. "Řada podniků stále bohužel reaguje tak, že se snaží zatajit rizikové kontakty, aby nebyla náhodou omezená výroba," dodal Valenta.

Lidé musejí zůstávat ve svém okresu, platí ale výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Policejní hlídky dělají namátkové kontroly průběžně na 68 místech v kraji. Ode dneška také musí mít lidé v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech nasazené na tváři respirátory nebo nanoroušky. Podle zjištění ČTK dopoledne většina lidí v centru Liberce toto nařízení dodržovala.

Ode dneška přibyla v kraji další dvě očkovací místa, v Turnově a Frýdlantu. Celkem jich je tak sedm. Každý den by se tak mělo očkovat skoro 1000 lidí v kraji. "Toto číslo zatím nemůže být vyšší - v příštích týdnech budeme mít k dispozici pro celý kraj 4680 dávek vakcíny Pfizer, zásobování vakcínami AstraZeneca a Moderna je zatím trochu nepředvídatelné. Moderny dorazilo do skladu krajské nemocnice 1900 dávek na další dva týdny a AstraZeneca byla v pátek krácena na 1400 dávek," uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V kraji bylo dosud očkováno 14.989 lidí, z toho 6893 dostalo obě dávky. Zájem o očkování projevila zhruba třetina z 9000 pedagogů v kraji a dnes se mohou začít registrovat lidé od 70 let, kterých v kraji žije 41.000. "Měl by tak skončit stav, kdy jsme v posledních dnech neměli dostatek zájemců o volné termíny v očkovacích centrech," dodal Půta.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace