Firmy v Libereckém kraji budou vyrábět nanofiltry do roušek. V první fázi půjdou jen do 1. linie

25. 03. 2020 | 16:22

Firmy Elmarco a Drylock v Libereckém kraji budou vyrábět nanofiltry do textilních roušek, jejichž účinnost se tak zvýší na úroveň respirátorů FFP2. Dnešní testovací provoz ukázal, že jich jsou denně schopny vyrobit až 100.000 kusů. První filtry by měly firmy dodat už ve čtvrtek. V prvních dnech budou zásobovat policisty a hasiče nejen v Libereckém kraji, ale po celé zemi, řekl ČTK hejtman Martin Půta.

nanofiltr1
Foto: Artur Irma

Nanomateriál vyvinuli na Technické univerzitě v Liberci, kde z něj také už více než týden šijí roušky a dodávají ho i do dalších dílen. Produkce na univerzitě, kde materiál zajišťují prototypy strojů, je ale omezená. Už v závěru minulého týdne proto hejtman oslovil další firmy v kraji, které jsou schopny materiál dodávat a případně dál zpracovávat. Vyrábět materiál potřebný pro filtry bude mimo jiné liberecká společnost Elmarco, která dodává stroje na výrobu nanotextilií.

Filtry z nich budou dělat ve firmě Drylock v Hrádku nad Nisou, kde běžně vyrábějí dětské pleny a hygienické potřeby. "Vyšli nám vstříc a jeden ze strojů operativně přestavěli na výrobu filtrů, umí vyrobit 200 kusů za minutu, ale máme problém, že materiálu je jen omezené množství," řekl Půta. Kraj tak podle něj hledá další výrobce, kteří by nanomateriál pro filtry mohli dodávat. Zatím není možné vyrábět víc než těch 100.000 denně.

Výrobu financuje Liberecký kraj ze svého krizového fondu. Nejprve bude podle Půty filtry zásobovat složky integrovaného záchranného systému v celém Česku. "Policie jich potřebuje 100.000 na měsíc, hasiči ještě o něco víc," řekl hejtman. Pak chce nastavit systém zásobování prostřednictvím krizových štábů v obcích. "Tak, aby dokázaly ty roušky dostat do obchodů, do lékáren a na další místa, kde musí být lidé v pravidelném každodenním provozu," dodal. Kdy se dostane i na další lidi, zatím nedokázal slíbit.

Foto: Artur Irma

Veřejnost ale vyzval, aby dál šila plátěné roušky a pokud možno s kapsou, kam bude možné filtr v budoucnu vložit. Předpokládá, že při masové výrobě by se cena filtru včetně zabalení měla dostat pod deset korun. Návod na textilní roušku s kapsou najdou lidé třeba na stránkách liberecké univerzity www.rouskystulkou.org.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace